אאא

מוחמד עלי ג'עפרי, מפקד משמרות המהפכה של איראן, צוטט היום (שני) בסוכנות ידיעות איראנית כשהוא מותח ביקורת על שיחת הטלפון בין נשיא איראן חסן רוחאני ונשיא ארה"ב ברק אובמה.

לדבריו של ג'עפרי: "התנהגותו של הנשיא הייתה נחושה והולמת במהלך הביקור, אבל כמו שהוא סירב לפגוש את אובמה, הוא היה צריך גם לסרב לשוחח איתו בטלפון ולהמתין לצעדים ממשיים מצד הממשל האמריקני".

ג'עפרי אמר עוד, כי על ארה"ב להסיר את הסנקציות נגד איראן בגין תוכניתה הגרעינית, וכן: "לשחרר את הנכסים האיראניים המוקפאים בארה"ב, להפסיק את העוינות נגד איראן ולקבל את תוכניתה הגרעינית".

לדבריו, את הצעדים צריכה ארצות הברית לעשות כמענה ל"רצון הטוב, של איראן בתקופה האחרונה. 

כזכור, בסוף השבוע, ערך נשיא ארה"ב ברק אובמה שיחת טלפון עם נשיא איראן חסן רוחאני, שיחה שנערכה לאחר עשרות שנים של נתק בין המדינות. 

אובמה סיפר במהלך הודעה לעיתונאים שעסקה בנושאי כלכלה על השיחה עם רוחאני, ואמר כי יש בסיס לפתרון. לדבריו, "דנו במאמץ להשגת הסכם. אמרתי לו שהצלחה אינה מובטחת, אבל אנחנו יכולים להשיג הסכם כולל". 

אובמה ציין: "התקדמות במו"מ עם איראן תיעשה בתיאום ידידותיה של ארה"ב באזור, ובכלל זה ישראל". לדברי אובמה, פתרון הנושא האיראני, "יעזור לנו לפנות לנושאים מדאיגים אחרים, שיוכלו להביא יותר שלום ויציבות למזרח התיכון".

"לשני הצדדים יש דאגות משמעותיות שיש להתגבר עליהן", אמר אובמה והוסיף כי נקיטת צעדים משמעותיים יוכלו להביא להקלה בסנקציות הבינלאומיות נגד איראן.