אאא

הבחירות לנשיאות המדינה: בעוד כשבוע יבחרו 120 חברי הכנסת את נשיא המדינה החדש שיחליף את שמעון פרס בתפקיד. חברי הכנסת החרדים, טרם החליטו סופית במי הם תומכים.

עד לסוף השבוע שעבר נראה היה כי מי שיזכה בתמיכה הוא ראובן רובי ריבלין, יריבו המר של ראש הממשלה בנימין נתניהו, אך מהרגע בו נתניהו הביע תמיכה בריבלין, התמונה השתנתה. חברי כנסת של "יהדות התורה" טוענים כי אין לתמוך בריבלין - בלי קשר לסוגיית נתניהו - אלא בשל השייכות שלו לליכוד שתמך בחוק הגיוס.

ח"כ ב'יהדות התורה' אמר היום (שני) ל"כיכר השבת": "אני לא רואה את עצמי מצביע למי שהרים את ידו בעד חוק הגיוס, במיוחד שמדובר בריבלין שהגיע במיוחד לארץ בכדי להצביע לחוק, יום קודם היתה הצבעה נוספת וריבלין לא הגיע, בחוק הגיוס הוא דאג לנחות בארץ ולהצביע, עבורו אני אצביע?". למי כן תצביע? "בוודאי שמה שגדולי ישראל יאמרו לנו נעשה, נראה לי שזה יהיה פואד".

בינתיים, מנסים גורמים חרדיים בכנסת, בתמיכת החכי"ם, לבנות 'בלוק' של שמונה עשר חברי כנסת עבור בנימין בן אליעזר וזאת בכדי להציב בלוק תמיכה מול חברי הכנסת של 'יש עתיד' שעשויים לא להצביע לפואד בשל אי תמיכתו בחוק הגיוס.

 (צילום: פלאש 90)
ריבלין, מקבל כתף קרה מהחרדים (צילום: פלאש 90)
הגדלה

"גם ליצמן יהיה חייב להיות בתוך הבלוק של חברי הכנסת החרדים" אומר גורם חרדי בכנסת: "הוא לא יוכל לפרוש מהציבור החרדי ולתמוך ברובי ריבלין למרות אהבתו אליו". טרם ברור האם מהלך שכזה ייצא לפועל בצורה סופית.

בכיר בש"ס הביע תמיכה ברעיון ואמר בשיחה עם "כיכר השבת": "לנציגות החרדית בכנסת יש הזדמנות חד פעמית להוכיח את כוחה, ושידעו כולם שהציבור החרדי לא נגרר וזוכר את מי שלחם נגדו".

‫גורמים בכירים ב'יהדות התורה' אמרו הערב ל"כיכר השבת": "לא מאמינים שליצמן יעשה זאת אחרי כל הגזירות שריבלין הצביע בעדם בוועדת הכספים.. ריבלין תמך בתקציב המדינה שחתך לאלפי משפחות את קצבאות הילדים וקיצוץ נורא בכוללים, הוא תמך בגיוס ובסנקציות הפליליות ואנחנו נתמוך בו?"

‫גורם נוסף ב"דגל התורה" אומר כי "בן אליעזר ודליה איציק היו תמיד הגונים כלפי החרדים. בן אליעזר התנגד לסנקציות הפליליות. התנגד לתקציב המדינה ואין שום סיבה שניתן מתנה לליכוד, נתניהו וריבלין שתמך בכל צעדי הממשלה‬".

בסביבת ליצמן מסרו כי הוא לא מתכוון לשנות את דעתו ותמיכתו ברובי ריבלין.