אאא

צעיר חרדי שהותקף על ידי שוטר מג"ב בבית שמש, הגיש תביעה לבית משפט השלום בירושלים, בה הוא דורש מהשוטר וממדינת ישראל פיצוי על סך מאתים אלף ש"ח.

את התביעה, הגיש הצעיר באמצעות עו"ד איתמר בן גביר. בכתב התביעה שמגולל את פרטי האירוע  נאמר: "בתאריך ח' באלול התשע"ג  14.8.13 הגיע התובע למחות כנגד אותה בניה, בטענה כי היא מנוגדת להלכה היהודית וכמו כן לחוק הישראלי האוסר לפגוע בקברים".

"במהלך אותה מחאה, התנהגו שוטרי מג"ב במקום בצורה ברוטאלית, והיכו במספר מפגינים". עוד נאמר בכתב התביעה: "התובע הבחין כי השוטרים מכים אברך תוך שהם מכניסים אותו לניידת ובמהלך עיכוב/ מעצר נפל הכובע אותו הוא חבש, התובע ביקש לברר עם אותו אברך האם מדובר בכובעו ומה לעשות עם אותו הכובע ולכן פתח את דלת הניידת על מנת להחזיר לאברך את אותו הכובע".

לפי התביעה, אחד השוטרים פתח באותו רגע בריצה לעברו של הצעיר שהחל להימלט מהמקום, השוטר שתפס אותו, השליך אותו על הרצפה והחל להכות בו באגרופים לפניו.

"התובע היה שרוע על הקרקע אך הנתבע בחר להלום בו שוב ושוב, ורק לאחר ששוטר מג"ב אחר הגיע ותפס את הנתבע הוא הפסיק לעשות כך" נאמר בעתירה.

לאחר הכאתו, הצעיר בחרדי הובל לניידת המשטרתית, אולם בשלב מסויים - קצת לפני הכניסה לניידת, הכה אותו שוב השוטר באמצעות אגרופים לפניו. 

לאחר שפונה תחת ליווי של שוטר לבית החולים כשהוא פצוע, הועבר הצעיר החרדי למעצר במגרש הרוסים, שם נערך עליו חיפוש בצורה משפילה. על פי העתירה, החובש בבית המעצר כינה אותו "אתה זבל...אתה לא שווה כלום". ואיים עליו באם לא יסכים לקבל טיפול רפואי. 

"התובע שהיה מפוחד, מותש ופצוע, התחנן על נפשו וביקש לנוח בתא המעצר, אך החובש / רופא המשיך באיומיו וסוהרים אחרים הודיעו לתובע לאחר שייצא מהחדר כי אם לא יסכים לטיפול הם יקיימו את רצון הרופא.... ואו אז התובע הסכים להתפנות לבית החולים כל זאת כאשר התובע אזוק בידיו ורגליו" נאמר בעתירה.

כתב התביעה מבקש "לקבוע כי השוטר תקף אותו כאשר חבט בו באגרופו ללא הפסקה ללא כל סיבה ונימוק, ורק בנס הסתיים האירוע כפי שהסתיים מאחר והמכות יכלו להוביל למותו או לפציעתו הקשה".

בנוסף נטען בתביעה, כי המדינה התרשלה בתפקידה כאשר קצין חקירות עצר את התובע למרות מצבו, ולמרות שלא הייתה כל עילה למעצר, כאשר נטען גם כי בחיפוש המשפיל שנערך על הצעיר במגרש הרוסים יש משום עוולה אזרחית והשוטרים הפרו את הוראות החוק לכאורה.

עו"ד איתמר בן גביר שהגיש את התביעה אמר הערב: "אין לי ספק שאם המגבניק הזה היה תוקף אזרח מתל אביב, הייתה כל המערכת נעמדת על הרגליים האחוריות, ובצדק, עד אשר ישעו את השוטר, אך התחושה שבגלל שמדובר בחרדים הכל מותר, ואין דין ואין דיין".

"התחושה הזאת חייבת להיפסק. התביעה הזאת היא חלק מגל תביעות שיוגשו כדי לעמוד על זכויות האזרח של הציבור החרדי, אפשר לא להסכים עם המפגינים אך אי אפשר לעשות לינץ באזרח שכל חטאו היה שביקש למחות נגד הריסת קברים".