אאא

ערב סוכות: קמפיין חדש נגד קניית מוצרי ארבעת מינים ממוכרים המזוהים עם אנשי מפלגת "הבית היהודי" שהתפרסם בריכוזים החרדים השבוע, מעורר סערה ברחוב הדתי והחרדי. "משהו חדש מתחיל, לא קונים ארבעת המינים מאויבינו, מצביעי מפלגת הבית היהודי". נכתב במודעת החרם.

"הם רודפים אותנו, חברו לרשעי ישראל לכרות ולגדוע את עץ החיים, עולם התורה, הגדל ופורח על אפם ועל חמתם, אך למה לנו להפריח את ריקנותם ושנאתם היוקדת להשם ותורתו כדי שימשיכו לרדוף אותנו? היה לא תהיה".

שילה, מוכר ארבעת מינים הנמנה על ציבור חובשי הכיפות הסרוגות, לא מופתע מהחרם, "אני חושב שהקמפיין הזה היה צפוי בעקבות השיח נגדינו בתקופה האחרונה".

"החרם הזה מוגזם, לדעתי לא צריך להחרים אותנו, המוכרים רוצים לפרנס את משפחתנו. רוצים להביא אוכל לילדים". הוא אומר בזעם. "יש לכם בעיה עם הפוליטיקאים שלנו? תחרימו אותם. למה אותנו?".

 (צילום אילוסטרציה:כיכר השבת)
החרם יתפוס? (צילום אילוסטרציה: מאיר אלפסי - כיכר השבת)
הגדלה

שילה שמתגורר בגבעת שמואל הסמוכה לעיר החרדית בני ברק, אומר כי יש לו יחסי שכנות מצוינים עם תושבים חרדים. לדבריו, הציבור הדתי עצמו בניגוד לפוליטיקאים המייצגים אותם, לא מחרים את החרדים, אלא להפך.

הרב דב פוברסקי, דמות חרדית מוכרת, אומר בשיחה עם "כיכר השבת", כי חרם הוא דבר פסול, אך לפעמים אין מנוס מלהשתמש בו, "אני חושב שכל חרם הוא דבר פסול, אבל ישנה תופעה מצד הציבור הדתי לאומי כולל רבניו שמחרימים את הציבור החרדי בכל דבר ודבר - הם פשוט מעלימים אותנו בכל תחום".

פוברסקי, סא"ל בעברו ברבנות הצבאית, נותן דוגמה לחרם שבוצע כלפי החרדים מכיוון המגזר הסרוג, "בעבר ברבנות הצבאית יחסי הכוחות בין החרדים וחובשי כיפות סרוגות היו שווים, כיום יש 95% כיפות סרוגות והשאר חרדים".

"החרם הזה יעמיק את הקרע בין המגזרים אבל אומרים מה שלא הורג – מחשל" אומר פוברסקי. "ואם עד עכשיו לא נהרגנו מכל הזוועה הזאת, אז כנראה שיום אחד עוד נתחשל. צריך שהחרם יגרום לכך שהם יבינו שהדרך שלהם לא נכונה. השיח כעת גורם לכך שיש קולות בציבור הדתי לאומי שטעינו בדרך".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

 (צילום אילוסטרציה:כיכר השבת)
פוברסקי, מעריך שהחרם לא יתרחב (צילום: קובי ישעיהו)
הגדלה

פוברסקי מעריך, כי החרם שהחל השבוע הוא נקודתי ולא יוביל לחרמות נוספות, "אני מעריך שהחרם הזה הוא סמלי בגלל שהחרדים והדתיים מוכרים יחד בארבעת המינים. אני בטוח שזה ידגדג להם. אני לא חושב שהציבור החרדי ירחיב את החרם".

בעולם יש חרם על מוצרים מההתנחלויות, אתה חושב שהחרדים צריכים לנהוג כך?

"בהחלט. אם החרם מצידם יימשך אז אין ספק שאנחנו צריכים להחרים אותם. אין סיבה שנפרנס את מי שמכה בנו. הם מכים בנו ללא הרף ומנסים לחסל את מוסדותינו ואת הקיום שלנו, הם מתעבים אותנו בריש גלי. שיפרנסו את עצמם". 

אלישיב רייכנר, עיתונאי ב"מקור ראשון" ופעיל חברתי במגזר הדתי לאומי, מבין את הכעס מצד החרדים, אך סבור כי למרות היחסים בין המגזרים לא היה צריך להגיע לחרם, "אני יכול להבין את הכעס אבל לא זו דרך. אנחנו לא מחרימים אותם".

"אני חושב שאם הולכים על חרם כזה אז צריך שילכו על חרם עד הסוף ושיחרימו את כל החקלאים ולא לקנות בכלל מוצרים שקשורים לדתיים" אומר רייכנר באירוניה.