אאא

הרבנות הראשית נגד הרב פינטו מבת ים: הרבנות הראשית לישראל הגישה היום (שני) תלונה למשטרה נגד הרב חכם שלמה פינטו מבת ים, בחשד שלכאורה זייף תעודת אישור לעריכת חופות ובמשך זמן רב ערך חופות לזוגות צעירים בעוד שלא היה לו אישור.

הרב פינטו נמצא בהליך לקבלת אישור עריכת חופות, ועל פי החשד לקח מסמך שקיבל מהרבנות כחלק מההליך ושינה את תוכנו כך שיראה כאישור קבוע. המסמך התקבל במועצה הדתית ברמלה, נשלח לאימות ברבנות הראשית לישראל בירושלים - ושם התגלה הזיוף לכאורה. בהמלצת היועץ המשפטי של הרבנות הראשית, הוחלט לערב בעניין את המשטרה.

הסיפור החל לעורר חשד כאשר בני זוג הגיעו למועצה הדתית ברמלה בכדי לרשום עצמם לנישואים. הם נדרשו על ידי הפקידה להציג בפניה את המסמך של הרב המקדש שבו רשום כי הוא מורשה לערוך חופות, ומשהציגו לה אותו, התברר כי המסמך מזויף. לאחר בדיקה התברר כאמור כי לעת עתה אין לרב אישור לערוך חופות.

הרב איתמר טובול, ראש מחלקת אישות וגרות ברבנות הראשית, האחראי על הסמכת רבנים עורכי חופות, ממליץ לזוגות לוודא מראש את הסמכת הרב שישיא אותם: "עריכת חופה היא פרוצדורה הלכתית הדורשת ידע הלכתי ויראת שמים, ולכן אנחנו דורשים שכל רב עורך חופות יהיה מוסמך".

"באתר הרבנות הראשית מופיעה רשימה של כ-1,500 רבנים מוסמכים לעריכת חופות, מכל חלקי הארץ ומכל המגזרים והעדות. על מנת להקל על הזוגות מומלץ לוודא כי הרב שנבחר לעריכת החופה מופיע ברשימה, ולא להסתפק באישור המוצג על ידו".

מלשכתו של הרב פינטו נמסר בתגובה ל"כיכר השבת" כי "הרב נמצא בתהליך לקבל אישור קבוע מהרבנות ממילא, אין לו כל אינטרס לזייף אחד שכזה, אין לו שום עניין ללכת ולעשות משהו שיפגע בתהליך. לרב אין שום רצון ללכת נגד הרבנות הראשית שהיא הסמכות העליונה לענייני הדת".

"לרב יש את האישורים הנדרשים כדי לקבל אישור קבוע לעריכת חופות, הרב אף ערך עשרות חופות יחד עם רב מלווה מהרבנות ובכל החופות קיבל את ברכת הרבנים על כך שהוא עורך חופות כדת משה וישראל".

"הרב מוסר נפש יומם וליל להרביץ תורה ברבים ולקרב נשמות ישראל, חלה טעות חמורה על ידי צילום מסמך של אחד התלמידים כך שהמסמך צולם מקופל ומקומט כך שנעלם חלק מתוכנו, זו אינה כוונת זדון אלא טעות בצילום המסמך שלא על ידי הרב עצמו. המסמך המלא והמקורי, יחד עם שאר המסמכים המלאים והרלוונטיים לעניין, נמצאים בידי הרב להוכחה לכל דורש".