אאא

הפסוק "מהרסייך ומחריבייך ממך ייצאו" מקבל בימים אלו המחשה כואבת נוספת, נוכח דו"ח ההסתה החריף של עמותת השמאל הקיצוני 'עיר עמים', הצפוי להתפרסם מחר (חמישי). הדו"ח עוסק בסוגית ההתיישבות היהודית במזרח ירושלים, ומבקר בחריפות רבה את ממשלת ישראל.

הדו"ח המסית, מיועד בעצם בעיקר לעיניהם של הגורמים השונים בקהילייה הבינלאומית, ומטרתו הפעלת לחץ מצידם על ממשלת ישראל, על מנת שזו תשתף פעולה בעל כורחה עם אידיאולוגיית השמאל, ותמנע כל התיישבות יהודית במזרח העיר.

על פי נתוני הדו"ח, העוסק במיפוי מפת ההתיישבות היהודית במזרח ירושלים, והמשתרע על פני שישה עמודים, גרים כבר היום כ-2000 "מתנחלים" בתוככי מזרח ירושלים, כאשר רק במחצית הראשונה של 2009, קידמו הרשויות השונות, תכניות לבנייתן של עוד 150 דירות נוספות, ש"יאכלסו 750 מתנחלים נוספים".

לטענת 'עיר עמים', מדובר במהלך ממשלתי ישראלי מאורגן ומתואם על ידי הרשויות השונות, יחד עם עיריית ירושלים, וכחלק מ"תוכנית המתאר המקומית החדשה 'ירושלים 2000' המאיימת להנדס מחדש את החלוקה הדמוגרפית של פלסטינים וישראלים בירושלים המזרחית, ולבודד מספר קהילות פלסטיניות" כלשון הדו"ח.

"בחודשים האחרונים הואץ תהליך ההתנחלות הישראלית בשכונות פלסטיניות בירושלים המזרחית – באזור שנמצא בלב הסכסוך הישראלי - פלסטיני. התוכניות מבקשות  ליצור רצף של אוכלוסיה יהודית  בשכונות המקיפות את  העיר העתיקה, ומיישבות מתנחלים בלב הרבעים המוסלמי והנוצרי שבעיר העתיקה, בסילוואן ובשיח' ג'ראח".

דואגים לערבים

מחברי הדו"ח בארגון הקיצוני, מכירים אמנם בעובדה כי מדובר בפעילות שרובה מוצאת אל הפועל על ידי גופים פרטיים, ועמותות כגון 'אלע"ד' ו'עטרת כוהנים'. אולם לטענת 'עיר עמים', "עולה בבירור  כי פעילות זו היא חלק ממהלך אסטרטגי סדור המתואם ומקודם על ידי רשויות ממשלתיות שונות, כמו גם עיריית ירושלים. תרומתה של האחרונה מתבטאת ביחס אוהד וחיובי, בזירוז הליכי תכנון ו'ערנות' יתר בנוגע להריסות בתים בשכונות המדוברות".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

הדו"ח גם מצר על העובדה, כי "מתחילת השנה קודמו תוכניות למבני ציבור יהודים כגון בתי כנסת, מקוואות ומרכזים קהילתיים באזורים רגישים אלו".

מעבר לשטחים הללו, שרכישתם כבר  ידועה לציבור, מזהיר הדו"ח כי "ישנם מהלכים נוספים אשר עלולים להשפיע על מצב הסכסוך הישראלי פלסטיני לרבות רכישת אדמות על ידי עמותות מתנחלים והריסת בתים פלסטינים, יתכן גם ובוצעו מספר רכישות של שטחים אשר טרם פורסמו לציבור בסמיר עמיס בצפון ירושלים ומעבר לגדר ההפרדה, בבית חנינא, בג'אבל מוכבר וברובע המוסלמי ואולי במקומות נוספים".

מי שמשמשת כמנכ"לית 'עיר עמים' הינה אשת השמאל הגב' יהודית אופנהיימר, והיא מסבירה את פעולותיהם למניעת ההיאחזות היהודית בירושלים: "התוכניות שנחשפו לאחרונה  והפינויים שנלוו לכך שואפים להרחיב באופן ניכר את ההתנחלויות והם מעוררים דאגה מיוחדת. הוספת 150 יחידות דיור למתנחלים באזור שמהווה את סלע המחלוקת הישראלית – פלסטינית עלולה לסכל כל אפשרות עתידית לפתרון מדיני מוסכם של הסכסוך. במספר מקרים התנחלויות אלה מבתרות שכונות פלסטינית, פוגעות באוכלוסיה הקיימת ועלולות להצית איזור רגיש ביותר זה."

למי קשורה העמותה? הנה חלק מדברי ההסבר על העמותה, מפי דובריה: "ל'עיר עמים' יחסי עבודה מתמשכים עם הקהילה הפלסטינית בירושלים; כן יש לעמותה קשרים שוטפים עם גורמים בכירים בקהילה הבינלאומית הפועלים למען העיר ועתידה".