אאא

פרסום ראשון: לאחר מאבק ממושך בין משרד החינוך ובית הספר "שפות ותרבויות" לעיריית בית שמש בראשות ראש העיר משה אבוטבול ובית הספר החרדי "משכנות דעת" - שהגיע גם לפתחו של בית המשפט, נחתם הצהריים (שני) הסכם פשרה בין עיריית בית שמש למשרד החינוך.

ל"כיכר השבת" נודע כי הסכסוך המתוקשר הגיע לסיומו וכי עו"ד אורי קידר (המייצג את ראש העיר) והפרקליטות הגישו לבית המשפט המחוזי בירושלים את הסכם הפשרה אליו הגיעו. עם זאת, הורים חילונים הביעו את התנגדותם להסכם ושלחו מכתב חריף נגדו. 

על פי הסכם הפשרה, יוצבו בחצר בית הספר "שפות ותרבויות" קרוואנים עבור הבנות החרדיות במימון של משרד החינוך, ועד להצבתם ילמדו התלמידות החרדיות במבנה כפי שדרשה העירייה מלכתחילה. לקראת השנה הבאה יידון מעמד המבנה כולו.

במידה ועד ה-10 לנוב' לא יושלם הליך הצבת הקראוונים, הבנות החרדיות ייאלצו לעזוב את בית הספר החילוני וללמוד או במתנ"ס העירוני או בכל מבנה אחר שיוסכם.

בהסכם הפשרה שנחתם בין הצדדים, הוגש לבית המשפט והגיע ל"כיכר השבת", נאמר: "סמוך לאחר מתן תוקף של פסק דין של הסכמות להלן, יעביר משרד החינוך לעירייה הרשאה חתומה לטובת רכישת ארבעה מבנים יבילים".

"העירייה תחל באופן מיידי בכל ההליכים הנדרשים על פי כל דין להצבת מבנים יבילים אלה על מנת להעביר לתוכם את תלמידות בית הספר "משכנות דעת". המבנים היבילים יוצבו בחצר המפלס התחתון של מבנה בית הספר "שפות ותרבויות", כאשר במסגרת הליכים אלו יותאם השטח להפעלת בית הספר כשהגדר והשערים של החצר התחתונה ישמשו כגדרות המתחם".

בהסכם הודגש כי "לא יאוחר מיום 10 בנובמבר 2014 יפנה בית הספר 'משכנות דעת' את מבנה בית הספר "שפות ותרבויות". במידה ועד המועד הקובע לא תושלם הצבת המבנים היבילים, התלמידות שלמדו עד למועד זה בבית ספר "משכנות דעת" ושוכנות במבנה בית ספר 'שפות ותרבויות' כאמור בהחלטת בית המשפט תעבורנה החל מהמועד הקבוע ללמוד במבנה המתנ"ס העירוני או בכל מבנה שיוסכם בין העירייה למשרד החינוך".

המאבק על שפות ותרבויות (צילום ארכיון: יעקב לדרמן)

כזכור, לאחר ששר החינוך שי פירון עתר לבית המשפט השלום בירושלים והפסיד, הוא עתר לבית משפט המחוזי שקבע גם הוא שהתלמידות החרדיות ימשיכו ללמוד במבנה בית הספר.