אאא

נערכים לגיוס חרדים משמעותי: לראשונה מזה שנים, מקים צה"ל בסיס הדרכה מיוחד לחרדים המשרתים בפרויקט שח"ר (שילוב חרדים) בצה"ל, הבסיס החדש שוכן בתוך בסיס צריפין, מרחק נסיעה קצר מהערים והיישובים בהם ישנה אוכלוסייה חרדית מובהקת: בני ברק, באר יעקב, כפר חב"ד ופתח-תקווה.

בשנים האחרונות, מאז הקמת מסלולי השח"ר, ועם גיוסם של אברכים ובני ישיבות שעזבו את לימודם במסגרות התורניות מסיבות אישיות תוך התייעצות עם רבנים, התקבלו לא מעט תלונות של משרתים על בעיות צניעות במהלך ימי הטירונות. בין היתר, סיפרו החיילים כי בשעות שהוקצבו לארוחה הם נאלצו לאכול בחדר אוכל מעורב בו יושבות חיילות שעושות טירונות יחד איתם באותו בסיס.

חייל חרדי שסיים טירונות בבסיס במרכז הארץ, סיפר בשיחה עם "כיכר השבת": "היינו אוכלים בשולחנות נפרדים, אך בצדדים היו יושבות חיילות, דבר שמנוגד להצהרות לפיהן לא תהיה בעיה של שמירת העיניים".

"כשהיינו יוצאים מהחדר אוכל לעבר היעד אותו הציבו לנו המפקדים, היינו רואים חיילות בקרבת מקום. לא היה לנו למי להתלונן מפני שגם אם היינו מתלוננים, היה זה לשווא לאור העובדה שלא היה להם (לצה"ל, א.ל) פתרון חלופי". הוסיף.

"אין הצלחות במאה אחוז"

גורם בשח"ר לא שלל את הטענות ואמר בשיחה ל'כיכר השבת' כי יש אמת בדברי החייל, אך קשר העין עם החיילות הוא מועט: "אנחנו עושים הכול כדי שהם לא יהיו בקרבת חיילות החל מהרגע שהם מגיעים לבקו"ם, כך גם בבסיס הטירונות עצמו, אבל אין הצלחות במאה אחוז".

לדבריו, הצבא עושה כל שביכולתו למנוע בעיות צניעות לחיילים החרדים: "אנחנו לא מוותרים על קלה כבחמורה, אבל צריך להבין שעד היום הצבא לא ידע איך לאכול את כל האיסורים של החרדים, כעת הם מבינים ועושים כל שביכולתם למנוע מבוכות".

בתקופה האחרונה, לאור הגידול בגיוס החרדים, ולקראת החוק שעשוי להגדיל את מספר המתגייסים, הציעו קצינים בכירים במסלול שח"ר לבנות בסיס טירונות קטן ומיוחד לחיילים חרדים שיירצו להתגייס מרצונם האישי. הבסיס, כפי שנודע ל'כיכר השבת', יכלול בית-כנסת וחדרים המרוחקים מרחק רב מבסיס טירונות סמוך, בו נמצאות גם חיילות.

 (צילום ארכיון: דובר צה
(צילום ארכיון: פלאש 90)
הגדלה

כבר בשבועות הקרובים, מתכוונים בשח"ר אט"ל להתחיל ולאכלס את החדרים בבסיס, במסלול טירונות שבו ייקחו חלק עשרות חרדים.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

בצה"ל, ניסו לשכנע בחודש האחרון אברכים מהמגזר החרדי להתגייס למסלולי השח"ר, כשהם מציגים את הבסיס החדש והנפרד לחלוטין. אחד מהמתגייסים סיפר ל'כיכר השבת': "הרבה זמן שאני דוחה את עניין הגיוס לצבא, וזאת משום שהאדמו"ר עמו אני מתייעץ אסר עלי להתגייס בגלל בעיות הצניעות ששמעתי מחבריי, בחודש האחרון צלצלו אלי משח"ר ואמרו לי שנבנה בסיס נפרד לחרדים".

גורם בשח"ר, הביע שביעות רצון מהקמת הבסיס החדש ואמר: "אני חושב שמן הראוי היה לעשות זאת קודם, אבל טוב שעכשיו זה קורה, אני חושב שכעת יהיו יותר חרדים שיתגייסו, למרות המצב השברירי שקיים בין החרדים וצה"ל".

המצב השברירי עליו מדבר אותו גורם, נעוץ בכך שעדיין לא חוקק חוק הגיוס. בימים אלו עמלים ב"וועדת שקד" על החוק שעלול להעמיק את הקרע בין החרדים וצה"ל, וזאת לאור כוונת סיעת "יש עתיד" להוסיף סעיף בחוק שיאפשר להפעיל סנקציות פליליות כנגד חרדי אשר ייבחר להמשיך ולעמול בעמלה של תורה.

תגובת דובר צה"ל כפי שנמסרה ל'כיכר השבת': "צה"ל משקיע משאבים ומאמצים רבים בהקמת תשתיות להכשרה ושירות התואמות את אורח חייהם של חיילים בני המגזר החרדי, תוך הקפדה על שילובם ללא פגיעה באמונתם ואורח חייהם הייחודי. בן היתר, בימים אלו מוקם במחנה הצבאי צריפין אזור המיועד להכשרתם של חיילי שח"ר".