אאא

24 שנים אחרי שהקים את הרשת הנושאת את שמו, עושה רמי לוי אקזיט משמעותי ראשון ובמחיר נאה. זאת דווקא כעת, בתקופה לא פשוטה בשווקים.

לוי, בעל השליטה ברשת הקמעונאות הרביעית בגודלה בישראל, מכר לבית ההשקעות פסגות 10% ממניות רשת רמי לוי, במחיר של 43.7 שקל למניה, מחיר הדומה למחירה בשוק, בשווי כולל של כ-52 מיליון שקל. בית ההשקעות פסגות הפיץ את המניות למשקיעים מוסדיים אחרים בשוק ההון.

בהסכם בין רמי לוי לפסגות נקבע כי אם בחצי שנה הקרובה ירצה לוי למכור מניות נוספות בחברה לגופים מוסדיים, הוא יעשה זאת באמצעות פסגות - אלא אם מחיר המניה יעלה מעל לרף מסוים שגובהו לא פורסם. מכירת המניות תאפשר למניית החברה להיכנס למדד ת"א-100. "עשיתי את המהלך כדי להיכנס לת"א-100", אמר לוי ל"גלובס", "אני חושב שהחברה שלי צריכה להיכלל במדד".

שווי השוק של מניית רמי לוי עומד כיום על 547 מיליון שקל - גבוה יותר מ-16 חברות הנמצאות כרגע בת"א-100. אולם, למרות שווי השוק הגבוה לא נכנסה המניה למדד - מכיוון שלא עמדה ברף אחזקות ציבור הנדרש, שעומד על 20% לפחות (אחזקות הציבור בחברה הסתכמו ב-15.8% בלבד).

בעקבות הפצת המניות אחזקות הציבור בחברה גדלו ל-25.8%, כך שמכשול זה הוסר, ובעדכון המדדים הקרוב, בסוף חודש יוני, צפויה המניה להיכנס למדד.

הכניסה הצפויה של מניית רמי לוי לת"א-100 עשויה להביא לעליות במחירה, בעקבות ביקושים מצד תעודות הסל, שיצטרכו לקנות את המניה לקראת עדכון המדדים הקרוב. תעודות הסל המנייתיות מנהלות כיום כ-9 מיליארד שקל. היות שכעת מניית רמי לוי לא נמצאת בשום מדד - מכיוון שכאמור לא עמדה ברף אחזקות הציבור המינימלי - אין תעודות הסל שיצטרכו למכור את המניה, מה שיגדיל את הביקושים אליה.

לא פוסל את רכישת טיב טעם

בתקופה בה מרבית העסקים מצטמצמים, נראה כי לוי דווקא מנצל את המשבר האחרון כדי להתרחב. שווי השוק של אחזקותיו ברשת עומד כיום על יותר מ-400 מיליון שקל. אולם מלבד אחזקותיו ברשת, יש ברשות לוי נכסים רבים נוספים, בעיקר בתחום הנדל"ן. על-פי הערכות בשוק ההון, שווי נכסים אלה עומד על כ-100 מיליון דולר. בכל אופן, לוי מציין כי אינו מתכוון להנפיק את פעילות הנדל"ן שלו.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

גם בפעילות הקמעונאות לוי ממשיך להתרחב. לפני כחודשיים פתח סניף גדול של הרשת ברמת-גן, אשר נחשב למוצלח למדי. "זהו הסניף עם הפדיון הגבוה ביותר במחזור, כאשר רמת הפדיון בו גבוהה 30% יותר מסניף ממוצע", אומר לוי. "היעד הוא להגיע עד סוף 2010 ל-30 חנויות. מקסימום עד אמצע 2011", מוסיף לוי.

- האם רכישת רשת טיב טעם מעניינת אותך?

"בעבר עשיתי בדיקות של טיב טעם, ואני כל הזמן בוחן עסקים. אם נלך לכיוון של רכישת טיב טעם, זה יהיה רק אם נהפוך אותה לכשרה. אם הרשת לא תהיה כשרה, לא אקח אותה אפילו אם ייתנו לי אותה בחינם".

- האם אתה בוחן מיזוג עם רשת אחרת?

"אם נמצא רשת שתתאים לרשת שלנו מבחינת מחיר, טיב ומיקום - אז אין לנו בעיה לרכוש אותה. אבל אנחנו מעדיפים להקים חנויות כי אנחנו בונים אותן טוב יותר, וזה עולה לנו הרבה פחות".

המשבר, כך נראה, גם לא הגיע לניירות הערך של החברה בבורסה. מניית הרשת, שהונפקה לפני כשנתיים, בתקופת הגאות, היא מהמניות הבודדות שהונפקו באותה תקופה ונסחרות היום בשווי הגבוה משוויין בעת ההנפקה.