אאא

השופט בדימוס יעקב טירקל, יושב ראש הוועדה לבחינת מינויים בכירים בשירות המדינה, בהתייחסות ראשונה ל"פרשת הבושם" של הנגיד המיועד, יעקב פרנקל. אמר הבוקר (ה') בגלי צה"ל כי הוועדה שבראשה הוא יושב מקבלת דיווחים שהם בחלקם הניכר לא נכונים. "יש טיפול באישור של מינוי הנגיד פרנקל והדיווחים בתקשורת הם לעיתים קרובות מאוד מגמתיים ולא מבוססים על בסיס אמיתי".

ועדת טירקל כבר החלה לדון בנושא השבוע וערכה בירור עם פרנקל, שנמצא בחו"ל, בשיחת טלפון. בוועדה סירבו לציין אם הוגשה תלונה לוועדה, ואחד מחבריה הגדיר את הדיון ככזה שנסב על "שאילתות עיתונאיות".

היועץ המשפטי לממשלה עו"ד יהודה וינשטיין נפגש השבוע עם בכירי הפרקליטות והייעוץ המשפטי כדי לשמוע עמדות בעניין פרנקל, ואמור לגבש את דעתו אם הפרשה האחרונה - תקרית הבושם בהונג קונג ואי־דיווחה לוועדת טירקל - חמורה

דיה למנוע את המינוי.

משמעות ומשקל נוספים יכולים להינתן לצירוף הסיפור האחרון לפרשה של קבלת הטבות השכר בדמות תנאים סוציאליים שלא כדין בתקופת כהונתו הקודמת של פרנקל כנגיד, זאת אף שהכספים הוחזרו, ולעניין זה לא מצאה ועדת טירקל פגם שיכול למנוע את אישור המינוי. וינשטיין יכול להכריע שהמינוי פסול מבחינה משפטית, אולם הוא יכול גם להמליץ לראש הממשלה ולפרנקל לרדת מהמינוי "בהתנדבות", מפני שדבק בו כתם שאמנם אינו פלילי או משמעתי, אבל כזה שאדם במשרה כנגיד בנק ישראל לא ראוי שיישא עמו לכהונה הרמה.