אאא

סגולה בדוקה ומנוסה לחציית כביש מהירה היא הורדת רגל לכביש. הדבר מחייב כל נהג לעצור.

- כך מלמדים מורים לנהיגה את הבורגנים שחפצים להשתדרג מהליכה רגלית לרכב חבוט. אולם, ישנם טסטרים, מהדרין מן המהדרין, שלא יעבירו תלמיד שנהג מצוין ופעל על פי כל הכללים, על שום מה?! הלה לא עצר גם להולך רגל שהמתין בסבלנות על ברזלים, וכלל לא היה נראה שהתכוון לחצות.

אי אלו מהם לא יעבירו תלמיד שנהג במהירות 30 קמ"ש בכביש חד סטרי - עקב "קצב איטי מידי", ולעומתם חבריהם, לא יעבירו אותו כשינהג על מהירות 35-40 קמ"ש, שם, עקב "קצב מהיר מידי"...

ישנם בוחנים שמייטיבים לשלוח את רגלם לכיוון הבלמים גם כשרגלו של התלמיד מכוונת לשם ועושה את העבודה, ומדווחים על "התערבות בוחן הכרחית".

או כאלה שלא יראו שהבטת במראות בכל סצנה שבה היה צורך, אם לא הזזת בתנועות טיפשיות-מוחצנות את ראשך לכיוונן. גם כאשר לא הצטיידת במשקפי שמש בכוונה תחילה, על מנת שכל מען דבעי יוכל לראות את שיטוטי האישונים רבתי.

כמו בכל מקום שמתגלגלים בו כספים, גם בנושא הטסטים יש שחיתויות.

כנראה.

עניין של מזל

לא לחינם אנחנו נוהגים להשתמש בפעלים פסיביים בעת החשיפה לתוצאות: "לא העבירו אותי", "העביר אותי".

כי כשמגיעים לטסטים, ובעיקר לכביש, מגלים שלא הכל תלוי בך. בכלל לא.

כך יוצא, שאלה ש"שמים כסף" אצל מורה שיש לו אי-אלה קשרים בעולם שלא כולו יושר, יוצאים עם טסטר שמעביר את כולם בטסט ראשון, עוברים ועושים את הטעויות על הכביש.

וישנם תלמידים טובים, שנוהגים מצוין על-פי כל עדות, יודעים הכל על הכללים ועל היישום, ועוברים מטסט לטסט, עם חור בארנק שהולך וגדל. הם מבלים מידי פעם רבע שעה או יותר עם אחד שמקפיד יתר על המידה, מחפש בנרות את הטעויות למרות הנהיגה הטובה, ומשלא מוצא, כותב הערות/הארות/ומתבל בקצת נונסנס. סתם, שאף אחד לא ירדם בקריאה...

לא תמצאו בכתביו של טסטר כזה שום דיווח על טעות, אי התחשבות בהולכי רגל (מוצדקת), חוסר שימת לב וציות לכללים ולתמרורים, בעיות בתפעול ההילוכים, נתיבים, וזכויות קדימה.

מה כן תמצאו? קורט הקצנות. הערות בנוסח "הוצאת מצמד צריכה להיות עדינה יותר בכדי לא להקפיץ את הרכב", "רכב חונה" (הוא מתכוון שנצמדתם לרכב חונה, כשהייתם במרחק מטר ממנו, אבל זה היה בסוף טסט מצוין, ללא שום טעות, כך שהוא הרגיש צורך עז להתערב בהיגוי ראוי), הם תמיד מקנחים במראות (הרי מה שלא יהיה, אף פעם לא תוכלו למר שהבטתם בהן כל הזמן)...

זאת, כאשר ההערות נכתבו בכתב שניתן להבין (בשונה ממקרים בהם תתקלו בשרבוט מתנשא, כזה שמסכל כל נסיון לערעור).

עשה ואל תעשה

אל תצאו לטסט לבד אף פעם. תמיד קחו איתכם עד או שניים. טסטר שלא יאהב את זה מעיד על עצמו עדות כלשהי.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

בררו על הטסטרים. לא מומלץ לצאת לטסט אחרי טסט ולשמוע רק אחרי - ש"הטסטר הזה לא מעביר אף אחד"... שאלו את הטסטר לשמו.

רצוי לעשות כל מאמץ על מנת לצאת עם טסטר הוגן. ידוע הדבר - ישנם טסטרים - שהתנאי ההכרחי בכדי לעבור את המבחן המעשי הוא - אי-היותם ברכב באותו הזמן.

בחרו בחכמה את המורה. לרוב תלמידי המורים הטובים והעדינים, באורח פלא - נטפלים כל הטסטרים הקשוחים ביותר.

ישנם מורים נוספים, אסרטיביים מעט יותר. כאלה שכאשר תלמיד שלהם לא יועבר כאשר מגיע לו רישיון ביושר, הם ילכו, יצעקו קצת היכן שצריך, וידאגו שטסטרים חמורי סבר לא יתקרבו אליהם ואל תלמידיהם לעולם.