אאא

שר השיכון והבינוי אריאל אטיאס התייחס הבוקר (ראשון) לפרשיות הונאה בפרויקטים של דיור למגזר החרדי, בהם הונו יזמים וקבלנים את הרוכשים וגנבו את כספם, וממליץ כיצד להינצל מהן.

בראיון שהעניק למוטי לביא ברדיו קול ברמה, התייחס השר אטיאס לשורה של פרשיות הונאה שנחשפו בשנים האחרונות בפרויקטים של דיור המיועדים למגזר החרדי, במסגרתן השקיעו מאות רוכשים את מיטב כספם ברכישת דירה ולבסוף התברר להם כי כספם נגנב.

אטיאס הזהיר כי אין לסמוך על איש ברכישת דירה וכי בכל מקרה יש לדרוש מהיזם או מהקבלן לחתום על הסכם ערבות בנקאית על פי חוק המכר לפני ביצוע כל תשלום ראשוני.

"האנשים שהסתבכו זה אנשים ששלמו כסף תמורת פתק. לא עושים דברים כאלה – לא משנה איפה. זה שחרדים סומכים על חרדים - זו טעות. לא משנה אם מכר לך חרדי או חילוני. חברה הכי גדולה, חפציבה, מכרה דירות וקרסה. אתה אף פעם לא יודע מה עומד מאחורי החברה, מאחורי המספרים והמשרדים", הסביר.

אטיאס הסביר גם את המעלה של חוק המכר שנחקק, כזכור, בעקבות קריסת חברת חפציבה. "אין את זה בשום מדינה בעולם, בוודאי לא באירופה, היזם נותן לך ערבות בנקאית. מהשקל הראשון עד המפתח וקבלת טופס 4 יש לך ערבות. אם הוא נפל, אתה מקבל כסף מיד מהבנק, אתה לא צריך לרוץ אחרי נושים ולעשות הסדרים, אתה כרוכש יש לך הגנה ראשונה. זו הגנה אבסולוטית וחשובה", ציין אטיאס.

עוד התייחס השר לקבלנים ויזמים שמבטיחים הנחה תמורת תשלום מקדמה ללא קבלת ערבות. "להסתמך על פתק מבן אדם בשביל לקבל הנחה? ההנחה הזו עולה הרי כל כך יקר – אתה משלם בסוף על ההנחה הזו בריבית דריבית".