(עיבוד: כיכר השבת, צילום: פלאש 90)
(עיבוד: כיכר השבת, צילום: פלאש 90)

סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן דואג לבריאות שיניהם של ילדי ישראל, אבל יש הטוענים שזה בא על חשבון תרופות מצילות חיים. הפולמוס הזה בא אתמול לשיא כשליצמן הצליח לגייס את תמיכתם של שרי הממשלה לתוכניתו, במסגרתה יועברו 65 מליון שקלים מסל התרופות למימון הטיפולים.

מדובר במהלך מבריק שיש המכנים אותו "מחטף". בשעות הלילה אתמול הושלם המהלך לאחר ששרי הממשלה אישרו טלפונית את התוכנית. וכצפוי, המתנגדים למהלך - זועמים.

ד"ר לאוניד אידלמן, יושב ראש ההסתדרות הרפואית אמר אתמול לאתר ynet: "לקיחת כסף מסל התרופות לצרכים אחרים זה תקדים מסוכן מאד. הוועדה בדיונים שלה לא החליטה שיש עדיפות לטיפולי שיניים על פני תרופות אחרות. זו הנחתה מלמעלה של סגן השר. זו התערבות ברוטלית וחסרת תקדים שלא היתה בשנים קודמות, התערבות פוליטית שאין כדוגמתה".

אידלמן הבהיר כי הוא בעד תוכנית שתממן טיפולי שיניים חינם, אולם לא על חשבון תרופות מצילות חיים.

מידד גיסין יו"ר עמותת צב"י (צרכני בריאות ישראל), אמר:  "החלטת הממשלה מהווה 'מסלול עוקף' לוועדת הסל. הבנו שהנושא יובא להחלטת ועדת הסל. למעשה הפעולה היא בניגוד לכל הנהלים שהיו קיימים עד היום, משום שרפואת השיניים אמורה להינתן ממקור תקציבי אחר. האוצר היה צריך היה להקצות לכך כסף נפרד ולא לקחת מכספי הסל. מקבלים כאן החלטה שתקבע שהתקציב שעומד לרשות ועדת הסל הוא 350 מיליון שקלים ולא 415 וזה אומר שנקבל השנה סל מצומצם. את הכסף לוקחים מהסל כבר מעכשיו, כאשר התוכנית לא תיכנס לתוקף לפני אמצע השנה וכך יתבזבו כ-30 מיליון שקל מהתקציב".

אולם, יש גם המברכים על המהלך. כך למשל עו"ד יואל ליפשיץ, סמנכ"ל לפיקוח על קופות החולים וחבר ועדת הסל שברך על ההחלטה וטען שהיא לגיטימית. גם בקואליציה לרפואת שיניים ציבורית טענו שמדובר בצעד חשוב והכרחי.