אאא

"לעודד את הבדואים לשוב לארץ מוצאם בערב הסעודית ובלוב" - כך קרא אתמול (שלישי) רבה של קרית-ארבע, הרב דב ליאור, במסגרת כנס רמלה - "בין ישראל לעמים", שהתקיים זו השנה הרביעית, במהלך דיון בנושא קרקעות המדינה.

בדבריו, התייחס הרב דב ליאור להתחזקות האוכלוסייה הבדואית בנגב ובגליל ואמר: "ביחס לבדואים אני אומר לטפח את התמריצים, אפילו בכסף. לעודד את השבתם לארצות מוצאם - היום יש הרבה שטחים בערב הסעודית יש גם בלוב כמה שטחים וכמה מקומות, להם יש מספיק שטחים".

"אני לא אומר שמבחינה הומאנית לא נעזור להם. נעזור להם שמה. אם ישאירו אותם פה, בהיות והם פועלים נגד עם ישראל ונגד מדינת ישראל, שום פיתרון לא יהיה. אם זה היה מצב נורמאלי, יש מקום למצוא פיתרון, אבל המציאות היא שהבעיה היא כל כך שורשית, כל כך עמוקה וכל כך קשה שלדעתי אין לזה פיתרון", הוסיף הרב ליאור.

הרב דב ליאור הוסיף ואמר כי יש לעזור לאוכלוסייה הבדואית ביציאתם לארצות ערב בניגוד למה שנעשה בעבר עם פינוי תושבי גוש קטיף. לדבריו, זהו מאבק על זכות השיבה לארץ, מאחר והערבים מתנגדים לעצם קיומה של המדינה. "הם מתנגדים לעצם קיומו של עם ישראל ולכן אני לא חושב שקיים פיתרון שיכול להשביע את רצונם", הוסיף הר בליאור.

לפי הרב מסירת שטחים וויתורים לא יפתרו את הבעיה: "הנושא הזה של הבעלות על הקרקעות זהו חלק ממאבק כללי של הערבים נגד עם ישראל, נגד מדינת ישראל ולכן לעניות דעתי אין פיתרון לסכסוך הזה, אומרים ´סכסוך ישראלי ערבי´, לנו, אין סכסוך איתם. הם עושים את כל הסכסוך איתנו".

כנס רמלה נוסד על ידי תנועת ´קוממיות´ בשיתוף הגרעין התורני ברמלה ובחסות עיריית רמלה. מטרת הכנס להעלות לדיון ציבורי סוגיות העומדות על סדר היום בנושאים הקשורים לייחודו של עם ישראל וליחסיו עם העמים סביבו הן בתוך מדינת ישראל והן מחוצה לה.