אאא

לוח הזמנים דחוק, כשלושה שבועות בלבד נותרו עד לסיום מושב הקיץ של הכנסת, חוק התקציב עומד גם הוא בפני הכנסת לאישור בתוך כשבועיים ימים, אחרת ייאלצו ללכת לבחירות, אבל את 'יש עתיד' כל זה לא מעניין.

במפלגתו של יאיר לפיד מתעקשים כי 'חוק הגיוס' החדש שגובש על-ידי וועדת פרי, יאושר בשלושה קריאות כבר במהלך המושב הנוכחי.

ראש הממשלה בנימן נתניהו שוחח אתמול בנושא עם שר האוצר יאיר לפיד, שהבהיר לנתניהו כי הוא מתכוון להתעקש בנושא הזה.

בתגובה, הודיע ראש הממשלה כי כדי להיכנס למהלך מסובך של אישור החוק כבר במהלך המושב הנוכחי, בטרם תצא הכנסת לפגרה, הוא דורש מכתב תמיכה בחוק מראשי הסיעות בקואליציה.

כזכור, בהסכם הקואליציוני של 'יש עתיד' עם 'הליכוד ביתנו' נקבע כי חוק הגיוס יאושר במקביל לחוק התקציב, ומאחר וחוק התקציב חייב להיות מאושר עד ה-31 ביולי, הרי שיש עתיד מנצלת זאת כדי ללחוץ על אישור חוק הגיוס בהליך מהיר.

מנגד, בסיעות הקואליציה ניתן לשמוע על חילוקי דעות באשר לחוק, בעיקר מכיוון סיעת 'הבית היהודי' שעד כה הצהירה כי תתנגד ותפעל להסרת סעיף הסנקציות הפליליות מהחוק, אישור מהיר של החוק כנראה לא יאפשר לה להכניס בו את השינויים הנדרשים.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

בקואליציה מסבירים כי דרישת ראש הממשלה נובעת מהרצון להבין האם שווה להלחיץ את כל המערכת כדי לאשר חוק כל-כך מסובך ומורכב בהליך כה מהיר והאם יש לכך תמיכה מכל סיעות הקואליציה שאמורות לתמוך בחוק.

ב'מעריב' דווח כי נבדקת האפשרות שההצבעה בקריאה ראשונה על החוק, תוקדם ליום רביעי הקרוב ולא תיערך ביום שני הבא כפי שתוכנן מראש.

במפלגת 'יש עתיד' הסבירו ל'מעריב' כי "אם החוק לא יעבור עד סוף החודש, יהיו לדבר השלכות דרמטיות מבחינת בג"ץ, שכזכור הקציב לפתרון הנושא זמן ברור ותחום. מעבר לכך, יש כמובן את אלפי הצווים שכבר נשלחו לחרדים, והחשש הוא שללא אישור החוק הצווים יבוטלו וגיוסם יידחה".

כעת נותר להמתין לראות כיצד יגיבו במפלגת 'הבית היהודי' לדרישה כמו גם מה תהיה עמדתה של ח"כ איילת שקד שאמורה לעמוד בראש הוועדה שתכין את החוק לקריאה שניה ושלישית.