אאא

בחצרות הקודש ציינו בסוף השבוע את יום היארצייט של כ"ק רבי יוסף מאיר ווייס מספינקא זי"ע בעל ´האמרי יוסף´.

ה´אמרי יוסף´ זי"ע נולד במונקאטש בשנת תקצ"ח, שם כיהן אביו רבי שמואל צבי כדיין.

הוא למד תורה בישיבותיהם של רבי מאיר א"ש ובנו רבי מנחם באונגוואר, ובישיבתו של רבי שמעלקא קליין מסעליש. רבי יוסף מאיר קיבל את דרך החסידות, משלושה מגדולי האדמו"רים, הרה"ק ה´שר שלום מבעלזא´, הרה"ק רבי יצחק אייזיק מזידיטשוב, והרה"ק ה´דברי חיים´ מצאנז.

הרבי שעבר להתגורר בספינקא, שבחבל מרמרוש בהונגריה ומאוחר יותר רומניה, שנקראת בפי הגויים ´ספנצה´, נשא שם לאישה את רעייתו השלישית בת ר´ עזרא יעקב באש שהיה מגדולי חסידי צאנז, לאחר ששכל את שתי רעיותיו הראשונות. שם החל לנהוג באדמורו"ות ואף רבים מחסידי ויז´ניץ הרבו להסתופף בצלו. כך הפכה ספינקא לאחד ממרכזי החסידות הגדולים בהונגריה.

לרבי היה בן יחיד הלא הוא רבי יצחק אייזיק בעל ה´חקל יצחק הי"ד, שכיהן כאדמו"ר מספינקא בעיירה סעליש לאחר שנמלט מספינקא במהלך מלחמת העולם הראשונה והועלה מאוחר יותר על המוקד בשנות הזעם. חתנו של ה´אמרי יוסף´, הגה"ק רבי נחמן כהנא זצוק"ל, שכיהן כרבה של העיירהונפטר כשנה לפני חותנו. את מקומו מילא בנו הגה"ק רבי צבי הירש הי"ד, שאף זכה ובאחרית ימיו של זקנו ה´אמרי יוסף´ היה מקריא בפניו את אלפי הפתקאות של המשחרים לפתחו.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

לרבי צבי הירש היו שני בנים, שכיהנו מאוחר יותר כאדמו"רים מספינקא, הגה"צ רבי נחמן כהנא זצ"ל בבני ברק, ואחיו רבי יוסף מאיר זצ"ל בירושלים, אביו של להבחלט"א של כ"ק האדמו"ר. את מקומו של רבי נחמן, ממלא הרה"צ רבי משה אליקים בריעה בבני ברק.

בבני ברק, אף כיהן באדמורו"ת הרה"צ רבי יעקב יוסף ווייס זצ"ל, בן הגה"צ רבי ישראל חיים, בנו של ה´חקל יצחק´, שהקים מרכז למוסדותיו, וכיום ממלאים מקומו, שלושת בניו הרה"צ רבי ישראל חיים בארץ , ורבי נפתלי ורבי מאיר בארה"ב. בארה"ב מכהן גם כאחד מאדמו"רי ספינקא, הרה"צ רבי אביש הורוביץ בנו של הגה"צ רבי צבי הירש זצ"ל, מצאצאי ה´אמרי יוסף´ שנפטר לפני שנים ספורות.

בחצר הקודש ספינקא נערך שלחן היארצייט לכבודו של ה´אמרי יוסף´, כאשר האדמו"ר שליט"א חזר על דברים מתוך תורתו של בעל ההילולא.