אאא

בימים אלו, מקימה הקואליציה וראש הממשלה בנימין נתניהו את הצוות שיגבש הצעת חוק חלופית לחוק טל, שיטפל וימצא פתרון בנושא גיוס החרדים, במה שנראה כבלתי אפשרי.

יהודה שלזינגר מדווח הבוקר ב'ישראל היום' כי למרות שהוועדה אמורה לטפל בנושא של גיוס חרדים, דווקא לציבור החרדי לא יהיה נציג, לאחר ש'יהדות התורה' סירבה לשלוח נציג מטעמה לוועדה.

לפי הדיווח ב'ישראל היום', סגן שר הבריאות ח"כ יעקב ליצמן סירב להשתתף בעבודת הוועדה, ואף הודיע שלא תהיה לו נציגות שם. גם יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני הודיע כי לא ייכנס לוועדה ורק "יהיה שותף לדיונים מבחוץ".

אמש, דיווחה סיון רהב-מאיר בערוץ 2, כי אמנם בראשות הוועדה יעמוד פוליטיקאי - ח"כ יוחנן פלסנר מ'קדימה', שנחשב למבין בנושא הזה לאחר שבשנים האחרונות עמד בכנסת בראשות וועדה שבדקה את יישומו של חוק טל, אך חברי הוועדה יהיו בעיקר אנשים מקצועיים.

כך, לצד פלסנר, יהיו חברים בוועדה, פרופ' ידידיה שטרן מהמכון הישראלי לדמוקרטיה ומאוניברסיטת בר אילן, פרופ' יפה זילברשץ מאוניברסיטת בר אילן וראש אגף כוח אדם בצה"ל לשעבר, האלוף (במיל.) אבי זמיר, המכיר את כל הנתונים והמספרים סביב נושא הגיוס.

יצויין כי למרות שהנציגים החרדים הטילו ווטו על מינויו של ח"כ פלסנר כיו"ר הוועדה, שאול מופז, יו"ר קדימה, התעקש למנותו לתפקיד וראש הממשלה צידד בעמדת מופז על-פני עמדת החרדים.

לפי הדיווח בערוץ 2, מסתמן כי הוועדה תתחיל בנושא גיוס חרדים, ולאחר שתגיע להחלטה בנושא, תמשיך לעסוק בנושא גיוס ערביי ישראל.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

המדיניות של ח"כ פלסנר, לפי התבטאויותיו בתקופה האחרונה היא לבדוק נוסחה, אותה הוא מכנה "שליש, שליש, שליש", לפיה, מכל מחזור גיוס חרדי, שליש יתגייסו לצבא, שליש ישרתו בשירות לאומי ושליש יוגדרו כתורתו אומנותו וימשיכו לעסוק בתורה בישיבות.

בכיר ב'יהדות התורה', אומר ל'ישראל היום' כי "אנחנו לא יכולים לקחת חלק פעיל בוועדה שתכליתה להוציא בחורי ישיבות מהישיבה. זה מנוגד לאידיאלים שלנו. מצד אחר, ברור שאי שותפות בוועדה תגרור ביקורת רבה וגם תמנע יכולת כלשהי להשפיע על מסקנות הוועדה".

מלשכתו של גפני אמרו כי "בכל מקרה ח"כ משה גפני יהיה שותף לדיונים מול ראש הממשלה ואנשי הקואליציה כדי למצוא פתרון לסוגיה". לעומת 'יהדות התורה', במפלגת ש"ס ככל-הנראה כן יצרפו נציג מטעמם לוועדה, אך טרם החליטו מי יהיה הנציג. יהיה מעניין לראות האם לש"ס יהיה את האומץ להשתתף בדיוני הוועדה, בעוד המפלגה החרדית השנייה מחרימה את הוועדה.

אתמול, דווח ב"כיכר השבת" כי חברי-הכנסת משה גפני ואורי מקלב, הודיעו כי קיבלו הוראה מפורשת ממרן ראש הישיבה, הגאון רבי אהרון לייב שטיינמן, לפרוש מיידית מהקואליציה במידה וינסו למנוע לימוד תורה מבחורי הישיבות.