אאא

הסאגה סביב הבחירות לרבנות עיריית ירושלים נמשכת: אתמול (ראשון) שיגרו בפרקליטות המדינה מכתב תגובה לבג"ץ ובו הם מודיעים בשם השר לשירותי דת נפתלי בנט כי בהתאם להחלטה של השופט יצחק עמית שקבע כי עליהם להודיע 21 יום לפני מינוי נציגיהם לגוף הבוחר כי אכן מתכננים לעשות זאת.

במכתב התשובה מבהירה נציגת הפרקליטות כי בהתאם לכך מודיע השר לשירותי דת כי עד ה-1 לספטמבר בכוונתו למנות את נציגיו לגוף הבוחר.

בתגובה, דורשים הבוקר בסיעת יהדות התורה מבג"ץ להקפיא את האפשרות של השר בנט למנות נציגים מטעמו זאת עד לדיון שהתקיים בערעור נוסף שהגישה הסיעה על הליך הבחירות.

במכתב ששיגר לבג"ץ עו"ד בר זוהר פרקליט הסיעה החרדית הוא כותב כי "בהתאם להודעת המשיבים (משרד הדתות. י"כ) בית המשפט הנכבד מתבקש להוציא מלפניו צו ארעי, על-פיו יימנעו המשיבים מלהפעיל את סמכותם למנות רבע מחברי האסיפה הבוחרת רבני ערים לעיר ירושלים. כמו כן, מתבקש בית המשפט הנכבד להורות כי המשיבים יגיבו לבקשה לצו ביניים בתוך 46 ימים".

בנימוקי הבקשה טוענים בסיעת יהדות התורה כי השר לשירותי דת הסמיך את עצמו למנות רבע מחברי האסיפה הבוחרת את רבני ערים, ובכך שינה את ההסדר שהיה נהוג בעבר ופעל בניגוד לעקרון המקומיות ולעקרון הייצוגיות העומדים בבסיס התקנות.

כמו כן, הציגה הסיעה ראיות רבות לכך שהמניע היחיד לכך הנו מניע פוליטי ומפלגתי תוך שקילת שיקולים זרים. התוצאה שהביאו שיקולים זרים אלו הנה "שינוי מהותי בהליך לבחירת רבני ערים והכנסת פוליטיזציה ופרסונליזציה להליך כאשר השר לשירותי דת הוא זה שהקנה לעצמו לראשונה את הסמכות להכריע את גורל הבחירות ולמנות את רבני הערים", טוענים ביהדות התורה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"אתמול הודיעו המשיבים כי בכוונתם לעשות שימוש בתקנה במסגרתה הם הקנו לעצמם סמכות למנות רבע מחברי האסיפה הבוחרת בנוגע לבחירות לעיר ירושלים. כפי שפורט בבקשה לצו ביניים, בעיר ירושלים, לא מכהנים רבני עיר מזה תקופה ארוכה עובדה המוכיחה כי לא קיימת דחיפות בהפעלת סמכותו החדשה של השר ביחס לעיר זו", טוענת יהדות התורה.

בנוסף טוען בר זוהר כי "ביחס לעיר ירושלים מגוללת העתירה מסכת עובדות חמורה ומטרידה המחייבת מסקנה כי לפחות ביחס לעיר זו מנועים השר וסגנו מלהפעיל את הסמכות שהקנו לעצמם".

"בהתאם לכך", טוענים ביהדות התורה כי "הודעת המשיבים על רצונם להחל בהליך הבחירה לרבנות העיר ירושלים בתקופה הקצרה (בשים לב לפגרת הקיץ ופגרת החגים) שנותרה עד למועד הדיון בעתירה, מוכיחה יותר מכל כי מניעיהם פרסונליים".

בשל כל הטענות הללו דורשת הסיעה החרדית להקפיא את מתן האפשרות לשר לבחור את נציגיו עד למועד הדיון שיתקיים בעתירה שהגישו על עצם הליך הבחירות.

מכתב התשובה לבג"ץ
מכתב התשובה לבג"ץ
העתירה הדחופה של יהדות התורה
העתירה הדחופה של יהדות התורה