אאא

אלעד בדרך לעימות: אחרי שתי קדנציות של מועמד תנועת ש"ס מוסכם לראשות העיר, עושים בימים האחרונים אנשי יהדות התורה בדיקות שטח קדחתניות, ומכינים את הקרקע להצגת מועמד משלהם לראשות העיר בבחירות הקרובות, מועמד שיתמודד ראש בראש מול מועמד ש"ס, על תפקיד ראש העיר אלעד, כך נודע ל'כיכר השבת'.

גורמים ביהדות התורה, עימם שוחחנו משוכנעים כי "נתוני השטח לצידנו. אם יוחלט סופית על הצגת מועמדות, אין ספק כי ננצח. אחרי 15 שנים בהן שלטה ש"ס באלעד, ההגמוניה הש"סית עומדת כעת בפני סופה".

מגשימים משאלה

רצונם של חלק מאנשי יהדות התורה להריץ מועמד אשכנזי לראשות העיר אינו חדש. עד כה היה מדובר בעיקר בחלק החסידי של יהדות התורה, כאשר סגן ראש עיריית אלעד ישראל פרוש, בנו של חבר הכנסת מאיר פרוש, היה המועמד ששמו הוזכר עד כה כמועמד אפשרי לתפקיד. גם הוא עצמו ציין בגלוי כמה פעמים בתקופה האחרונה, את כוונתו להתמודד על ראשות העיר.

מנגד, בדגל התורה העדיפו עד כה את הציר המשותף עם ש"ס, במסגרתו נבחר מועמד ספרדי, אך בתיאום ובהסכמת יהדות התורה. כך היה בשתי הקדנציות האחרונות, כאשר נבחרו צביקה כהן ויצחק עידן כמועמדים מוסכמים.

חסל סדר הסכמות

אלא שכעת כידוע, הכל השתנה. אריה דרעי, היו"ר החדש של ש"ס, פועל נכון לעכשיו באורח חד צדדי, כאשר מצד מקורביו נשמעו אמירות בנוסח "אנחנו לא נקבל הוראות מחזו"א 5". במסגרת זו, זימן דרעי בשבוע שעבר את צביקה כהן, מי שנחשב למועמד מוסכם על אנשי בית הגראי"ל, והודיע לו כי לא יהיה מועמד.

זאת ועוד, המועמד המוביל בעיני דרעי נכון לעכשיו, הוא מנחם שם טוב, מקורבו ומועמדו של רב העיר הספרדי הגר"מ מלכה. שם טוב, לא למותר לציין, נחשב ל"סדין אדום" בעיני אנשי יהדות התורה וקהילות נוספות בעיר.

בהתאם לכך, החלו גם בדגל התורה לחשוב ברצינות על הרצת מועמד עצמאי לראשות העיר, כאשר בימים האחרונים עושים אנשי השטח בעיר בדיקה מעמיקה של הנתונים. לדבריהם, מהתמונה שעולה עד כה נראה, כי אם תציג יהדות התורה מועמד, הרי שהוא יביס בהפרש ניכר את מועמד ש"ס.

הרב האשכנזי מפתיע

השינוי בשבוע האחרון בקרב אנשי דגל התורה, כולל גם האפשרות שנראתה רחוקה עד כה מבחינתם, היינו, תמיכה במועמדותו של סגן ראש העיר ישראל פרוש לראשות העיר. תפנית נרשמה גם אצל רב העיר האשכנזי הגרש"ז גרוסמן, שהתבטא בימים האחרונים בפני מקורביו, כי יהיה נכון לתמוך במועמדותו של פרוש, אם אכן יוחלט שסיכויו גדולים, זאת כמובן במסגרת הסכמים פנימיים נאותים.

בדרכם להחלטה, מסתמכים אנשי יהדות התורה על ניתוח גורמים פנימיים רבים, כמו חוסר שביעות רצון מקומי מש"ס. "ש"ס פישלה בהנהגה המקומית, לאלעדים נמאס מהם", הם אומרים. אך מסתמכים גם על תוצאות הבחירות האחרונות לכנסת.

על פי נתוני הבחירות לכנסת ה-19 מלפני ארבעה חודשים, ש"ס אמנם צועדת בראש, עם 6,626 קולות. אלא שהם מסתבר, רק 46% מתושבי אלעד, רחוק מקו ה-51% הנדרשים כדי להבטיח ניצחון. מיד אחרי ש"ס נמצאת יהדות התורה, עם 5,124 קולות, שהם 36% מקולות הבוחרים. 10% שהם כ-1,500 קולות פחות מש"ס.

ש"ס במיעוט

סוד הניצחון במקרה הזה, תלוי בשאלה היכן נמצאים יתר 18% מתושבי אלעד, ומי מהצדדים יכול לסמוך על תמיכתם.

מי שמחזיקה שמונה אחוזים מהמצביעים היא סיעת הבית היהודי עם 1,083 קולות, שהם 8% מהקולות. בשיחה עם 'כיכר השבת' אומר יו"ר סיעת הבית היהודי באלעד שי נתן, כי "אין זה סוד שיש לנו אכזבה גדולה מההנהגה הנוכחית של ש"ס באלעד, ובמקביל, יש לנו קשרי עבודה טובים ואמון רב עם אנשי יהדות התורה, כך שבהחלט טובים סיכויו של מועמד יהדות התורה לקבל את תמיכתנו". לדברים הללו מצטרף גם חוסר האמון הכללי השורר בכנסת בין הבית היהודי לדרעי, דבר שעתיד להשפיע לרעתה של ש"ס.

חלק נוסף באלעד הם מצביעי כח להשפיע של הרב אמנון יצחק, עם 704 קולות שהם כחמישה אחוזים. ביהדות התורה בטוחים כי הרב אמנון יצחק יצרף את חתימתו לקול קורא של הגראי"ל שטינמן, וכנגד כל מועמד מטעמה של ש"ס.

עוד שלושה אחוזים ממצביעי אלעד הם אנשי עוצמה לישראל, עם 360 קולות שהם שלושה אחוזים. ככל הנראה מדובר בחסידי חב"ד, המחויבים ברובם לפרוש. לחילופין, מדובר בחרד"לים מקרב אנשי הכיפות הסרוגות. כך או כך, דרעי לא יכול להסתמך על תמיכתם במועמדו.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

חזקים פחות במקומי

ביהדות התורה מציינים בנוסף, כי כל זה הינו מבלי להכניס למשוואה את העובדה הידועה, כי הנאמנות המפלגתית בבחירות לכנסת גבוהה יותר, וכי ש"ס המקומית עשויה לסבול מהאכזבה המקומית מאנשיה, בין אם זה יהיה מועמד שנוי במחלוקת עקב היותו מקורב לרב הספרדי הגר"מ מלכה, ובין אם יהיה זה מועמד מוצנח מבחוץ, שייתקל עקב כך בכתף קרה מתושבי העיר.

כך או כך, הסיכום דלעיל מביא את המסקנה, כי ש"ס אינה יכולה לצאת לדרך לבדה. במקרה שכזה, הסיכון גדול מדי. גם אם אנשי יהדות התורה מגזימים, הרי שללא ספק מדובר מבחינתה של ש"ס בהימור כבד.

אם תפסיד ש"ס את ראשות אלעד, יהיה הדבר מכה קשה. שהרי גם כך עומדת ש"ס בפני איבוד מוקדי אחיזה נוספים, בהם מועצת רכסים שעל-פי הסכם אמורה לעבור כעת לידי דגל התורה, ובנוסף לבית שמש, שם עומדת מועמדותו של משה אבוטבול למבחן קשה, נוכח ההתגבשות החילונית בעיר כנגד החרדים, כך שבסופה של מערכת הבחירות, עשויה ש"ס למצוא את עצמה מאבדת את רוב מוקדי האחיזה המוניציפליים שהחזיקה בקדנציה היוצאת.

ישראל פרוש מסר בתגובה ל"כיכר השבת" כי "בימים אלה הדברים בכלל לא עומדים על השולחן אני עסוק בתפקידי החדש כמחזיק תיק הרווחה בעיר".