אאא

תם עידן בצרפת. לאחר חמש שנים, יפנה נשיא צרפת ניקולא סרקוזי את כסאו למחליפו - פרנסואה הולנד מהמפלגה הסוציאליסטית, שזכה ב כ-52 אחוזים על פני יריבו. סרקוזי קיבל על עצמו את האחריות לתבוסה והתקשר בשעה האחרונה להולנד לברך אותו על ניצחונו.

מדובר במהפך בצרפת, לאחר 17 שנים בהם שלט הימין בארמון האליזה.

רבי ירמיה כהן שליט"א, אב"ד פריז ומחשובי מועצת הרבנים של מרכז רבני אירופה סיפר ל"כיכר השבת" כי תחושתם של יהודי צרפת - מורכבת. "העשירים קצת עצובים, אבל ה'עמך' - מעמד הביניים והעניים מרוצים מהולנד, כי הוא יעזור לעניים כסוציאליסט הדואג לשכבות החלשות".

לדברי הרב כהן, "סרקוזי היה אומנם טוב למדינת ישראל, אך על הציבור להבין שאי אפשר להסתכל רק מהמבט הזה כי מצרפת זה נראה אחרת.

"מצד אחד", אומר הרב כהן, "מומחים טוענים כי סכנה עומדת בפתח וצרפת עלולה להגיע למצב של יוון מבחינה פיננסית.  סרקוזי שמר על כלכלה יציבה, הולנד הבטיח הבטחות רבות ולא יוכל לקיים את כולן".

הרב כהן מסכם ואומר כי היהודים מחכים לבחירות בפרלמנט. "אם יישמר הרוב הנוכחי בפרלמנט, היהודים יהיו רגועים כי יישמר האיזון של הנשיאות מול הפרלמנט, אך אם המפלגה הסוציאלית תנצח - עלולה להתעורר בעיה".

לסיכום אומר הרב כהן: "ה' יעזור שהכל יסתדר על צד היותר טוב. ייתכן שדווקא היותו של סרקוזי מקורב ליהודים היתה לרעת הקהילה היהודית. אולי הולנד, שחף מדעות קדומות ירצה להוכיח כי הוא יכול להיות טוב לקהילה היהודית".