אאא

לאחר שניסיונות הגישור מצד סלונים עלו בתוהו, נעשים בימים האחרונים מאמצים כבירים בין גורמים בסלונים לבין אנשיו של ללום לסיים את פרשת עמנואל.

גורמים בחסידות סלונים מצאו פתרון מקורי לישב הסכסוך: על פי המידע שהגיע לאנשי החסידות, יואב ללום התחנך בצעירותו במוסדות "שובו בנים".

הגורמים המעורבים במו"מ העלו הצעה לפיה ייפגשו עם הרב נחמן ברלנד, בנו של הרה"צ ליזר ברלנד ראש מוסדות שובו בנים. בסלונים חשבו כי בכך הרב ברלנד יצליח להשפיע על האיש שלא נכנע עד כה ללחצים הכבדים.

השבוע נפגשו אנשי סלונים עם יואב ללום כשבתווך עומד הרב נחמן ברלנד. הלה ניסה את כוחו בישוב הסכסוך, הצדדים דנו בניסיון ליישב המחלוקת אך בסופו של יום יצאו בידיים ריקות.

עוד נודע כי אמש הייתה אמורה להערך פגישה בין הרב יעקב יוסף לצד ללום ושליח האדמו"ר מסלונים. הפגישה בוטלה בעקבות כרזות המחאה שהופצו השבוע ברחובותיה של ירושלים.

ללום מצידו הגיב ל"כיכר השבת" כי יעשה מצידו כל מאמץ להגיע לפתרון הסאגה המתמשכת, אך יחד עם זאת לא יתקפל נוכח דרישתם של אנשי סלונים. ללום התייחס לקול קורא שהוציאו הרבנים ואמר: "אין שמץ של ביקורת כלפיי בקול קורא שיצא הבוקר".

עוזבים את עמנואל?

ובינתיים נערכים חסידי סלונים לנטישה המונית של העיר.

הרעיון הזה, שהחל להתגבש השבוע צבר תאוצה, בעקבות קול קורא שפורסם ביומונים החרידים. בין החתומים על המכתב, נמנים הגרי"ש אלישיב, הגר"ש וואזנר, הגראי"ל שטיינמן, הגרמ"י לפקוביץ, הגרח"פ שיינברג, הגר"ח קניבסקי, הגרנ"צ פינקל, הגר"ש אויערבך, הגר"א ברלנד, הגר"י הגר והאדמו"רים מערלוי, סדיגורא, סערט ויז'ניץ, צאנז, מודז'יץ ועוד - וכמובן האדמו"ר מסלונים.

עיקריו: "הניסיון לחייב דרך חינוך בניגוד להוראת רבותיהם - יגרום לכך שתושבי עמנואל ייאלצו לעזוב את מקום מגוריהם, ואף להפסיד חלילה את פרנסתם ולעקור מהעיר, על אף הקושי הרב הכרוך בזה, כאשר החינוך הוא בציפור נפשנו ונשמת אפה של אומתנו הקדושה".

עוד כותבים גדולי הדור: "פונים אנו בזה בבקשה לכל הגורמים לתת בידם את האפשרות לקיים מסגרת חינוכית שבו יוכלו לחנך את בנותיהם כהוראת רבותיהם כמסורה לנו מדור דור, כאשר נושא החינוך הוא בראש מעייננו ועל כך מסרו אבותינו את נפשם בכל שנות קיומנו כעם, ובדבר זה חייבים אנו להמשיך בדרכם לעמוד בנחישות על משמר חומת קודש זו".