אאא

"מבחינתי זו שגיאה היסטורית שבן גוריון נתן פטור לחרדים מצה"ל" - כך אמר היום שר האוצר, יובל שטייניץ, במהלך נאום שנשא בכנס שדרות לחברה.

שטייניץ התייחס לחוק האברכים ולסערה שמתחוללת בעקבותיו. בזמן שנאם, ניסתה קבוצת סטודנטים להפריע לו.

שטייניץ אמר בנאומו: "יש לי ביקורת על החרדים גם מבחינת הצבא וגם מבחינת העבודה".

לדברי שטייניץ, "אם החרדים לא ישרתו בצה"ל גם בעוד 20 שנה, לא מדובר בדבר חיובי אבל צה"ל יוכל להסתדר בלעדיהם.

"לעומת זאת, אם החרדים לא ישתתפו בעבודה, אז הצמיחה הכלכלית לא תוכל להמשך. לכן, הקריאה החשובה כרגע היא לאפשר ולעודד את הצטרפותם לשוק העבודה. וגם הם מבינים את זה היום".

באשר לחוק האברכים, שטייניץ הגן עליו והסביר כי הוא קיים כבר 30 שנה. עם זאת, בחוק הנוכחי יוכנסו שינויים שיהוו תמריץ לחרדים להשתלב במעגל התעסוקה.

בפתח הכנס הוצג מחקר מיוחד שנערך בנושא תמלוגי הגז. על פי המחקר, 51% מתושבי ישראל מאמינים כי יש לחלק את הכנסות הקידוחים בין בעלי ההון לציבור. מבין כל הנשאלים, רק 6% האמינו כי יש להשקיע את התמלוגים בהפחתת נטל המס - בעוד מרבית הנשאלים העריכו כי יש להשקיע בתחומים אסטרטגים ובראשם החינוך. עם זאת, כ-60% אינם סומכים על הממשלה כי תעשה את השימוש הנכון בכספי התמלוגים. רבים אחרים קראו להשקעה בנגב ובגליל.

שטייניץ, כמובן, התייחס לסוגייה הבוערת ואמר: "הנושא הזה הוזנח ב-60 השנים האחרונות. בתחילה חשבנו שאין לנו משאבי טבע, אח"כ חשבנו שיש לנו רק את ים המלח, אח"כ התחלנו להבין שאפילו תדרים לחברות סלולר הוא סוג של משאב טבע – והיום מסתבר שכנראה יש גם גילויי גז משמעותיים אולי בהיקפים של מאות מיליארדי דולרים וייתכנו גם משאבים אחרים.

"לפתחנו עומדת השאלה: למי שייכים אוצרות הטבע של מדינת ישראל?", אמר שטייניץ, ודבריו הופרעו על ידי אדם מהקהל שזעק: "לאברכים", שטייניץ ענה לו: "מודה לך על תרומתך לדיון" והמשיך.