אאא

הקרע הליטאי: היום (ראשון), הגישו נציגי 'בני תורה' תלונה ליו"ר ועדת הבחירות המרכזית לבחירות המונציפאליות שופט בית המשפט העליון סלים ג'ובראן, בגין היוזמה להחתים אברכים על כפיפות לגדולי הדור.  

השופט ג'ובראן הוציא צו המורה להשיב לעתירה וכן מבקש את התייחסות היועץ המשפטי לממשלה לנושא.

העתירה הוגשה ע"י עו"ד איתן וארי הברמן, המייצגים את תנועת 'בני תורה', והינה כנגד שבעה מנהלי מוסדות וכוללים שהחליטו לפטר אברכים בשל אופן הצבעתם בבחירות.

בין המוסדות ניתן למנות את רשת הכוללים יישכר באוהליך, ישיבת עטרת שלמה, כולל פוניבז' ועמותת שערי הרמה.

לעתירה מצורף גם כתב החרטה וההתחייבות שפורסם ב'כיכר השבת', ובו נדרשו האברכים לחתום על הבעת חרטה בגין אופן ההצבעה, וכן להצהיר על החרמת עיתון הפלס.

 (צילום: כיכר השבת)
קטע מתוך התלונה (צילום: כיכר השבת)
הגדלה

על פי התלונה, בשנה שחלפה התפתח סכסוך בין שני פלגים בציבור הליטאי, כשפלג האחד כלל את נאמני הרב אהרון לייב שטיינמן ורוב חברי מועצת גדולי התורה כמו גם הח"כים של התנועה הליטאית, ואילו הפלג הקטן כלל את נאמניו של הרב שמואל אוירבך.

עורכי הדין מסבירים, כי בעבר שלט הפלג של הרב אוירבך בעיתון יתד נאמן, ואילו נאמניו של הרב שטיינמן השתלטו והדיחו את נאמני הרב אוירבך מפעילותם.

העתירה מפרטת את אותם מקרים בהם העיפו ראשי הכוללים את האברכים שהזדהו עם תנועת בני תורה וכן הקלטות של הרב שלום בער סורוצקין והרב אלחנן ויסבורד שהודיעו כי אינם מוכנים לתת מלגות לאותם אברכים.

כאמור, העותרים מבקשים מהשופט להורות באופן מיידי לראשי המוסדות והכוללים להפסיק את האפלייה ולהשיב את האברכים למסגרות הלימודים.