אאא

ועדת הכספים של הכנסת, בראשות היו"ר ח"כ ניסן סלומינסקי, אישרה היום (ב') את הוראת השעה להטלת כפל ארנונה על דירות רפאים. לפי התקנות, שתוקפן יהיה לשנתיים בשלב ראשון, דירה שעומדת ריקה תשעה חודשים בשנה, תחויב בארנונה כפולה. התקנות ייכנסו לתוקפן בתחילת שנת 2014.

בפתח הדיון, הציג סלומינסקי את התקנות, והתפתחה שיחה על המידתיות שבתקנות. "יהודים אוהבי ישראל מגיעים לארץ ויש להם דירה - לא כל האנשים האלה הם רעים וצריך לקנוס אותם", אמר סלומינסקי.

ח"כ סתיו שפיר אמרה בדיון כי לפי נתוני ועדת טרכטנברג, יש כ-47 אלף דירות רפאים בישראל, שיכולות להיכנס למאגר הדירות לשכירות . ח"כ שפיר הציעה לשלש את הארנונה במקום להכפילה, על מנת להאיץ בבעלי דירות להשכירן. היא הציעה להסמיך את הרשות המקומית להחליט האם הארנונה על דירה ריקה תהיה כפולה, משולשת, או פי 4.

עופר ברקוביץ, סגן ראש עיריית ירושלים, אמר בדיון כי בירושלים יש כעשרת אלפים דירות רפאים, וכי כפל ארנונה יכול להיות מהלך משמעותי שיש לו חשיבות לפתרון מצוקת הדיור בבירה.

רכז שיכון באגף התקציבים במשרד האוצר, אריאל יוצר, אמר כי בדק את הדירות הריקות לפי אלה שצורכות 10% מצריכת החשמל מהממוצעת בארץ, ויש 40 אלף יחידות דיור שעונות על הקריטריון הזה. הערים עם הכי הרבה דירות רפאים הן תל אביב, ירושלים, חיפה ונתניה, בהן יש ריכוז של 25% מכלל הדירות בארץ שענו על הקריטריון הזה.

שר הפנים גדעון סער חתם על התקנות במאי השנה, אך את המהלך החל כבר קודמו, אלי ישי. מדובר במהלך שאם יצליח להחזיר ולו רבע מהיצע הדירות הריקות אל השוק, הוא עשוי לחולל שינוי ואולי אף לסייע בהורדת מחירי השכירות. בנוסף, מהלך כזה עשוי להרתיע תושבי חוץ מלרכוש דירות נוספות בישראל ובכך להגדיל את ההיצע.