אאא

ראשי המדינה מנצלים את טקסי יום הזיכרון לחללי צה"ל ונפגעי פעולות איבה בכדי לשגר אזהרות ומסרים לאויבי ישראל.

נשיא המדינה, שמעון פרס, נאם בטקס פתיחת אירועי יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה ברחבת הכותב המערבי בירושלים, והשתתף בצערן של המשפחות השכולות.

"היינו רוצים שתמצאו נחמה בידיעה שעם שלם רואה עצמו שותף לאסונכם", אמר הנשיא, והוסיף: "אבל, אני יודע שגם בכך אין נחמה לכם. הכאב רק נעשה חריף וחד יותר מיום ליום ככל שחולפות השנים". "גם השנה איבדנו את הטובים בבנינו ובנותינו, חלקם במבצע עופרת יצוקה.

בכל שמחה משפחתית כולם רוקדים וצוחקים ואתם משתדלים להעלות חיוך כדי לא לקלקל את השמחה", אמר פרס,: "גם השנה לא חדל האיום על קיומנו. מקרוב ומרחוק עומדים עלינו לכלותנו - וראו זה פלא: אנו לא נבהלים, לא בורחים ממערכה. אנו לא רוצים במלחמה, אך אם זו תיכפה עלינו, אני מציע לידידים ולאויבים כאחד, להיות בצד הנכון, בצד שלנו, בצד שתמיד ניצח וינצח".

גם הרמטכ"ל, גבי אשכנזי, פנה לאויבי ישראל. "גם אחרי עשרות שנים של מאבק עוד לא אבדה תקוותנו לחיות לצדכם בשלום ובכבוד ההדדי, אבל איני מציע לאיש לבדוק את כוחו ואת נחישותו של צה"ל. מי שמבקש לפגוע באזרחי המדינה ימצא צבא נחוש שישיב מכה קשה". אשכנזי חזר על האיום הסמוי לאיראן באומרו, "אנו מוכנים לכל אתגר קרוב ורחוק".

הרמטכ"ל התייחס גם לביקורת על צה"ל בעקבות מבצע עופרת יצוקה ברצועת עזה. "דווקא בתקופה הזו שבה שומעים לעת לעת הרהורים וערעורים על הלחימה בעופרת יצוקה, זה הזמן לספר על המסירות והמוסריות שמפגינים לוחמינו במלחמתם בטרור תוך סיכונם העצמי". אשכנזי אמר עגם כי לא אחת מנצלים אויבי ישראל את הערכיות של צה"ל בציניות ומאלצים אותו להילחם בלב אוכלוסיה אזרחית שמתוכה הם פועלים.

ראש הממשלה: המחיר כבד מנשוא

מוקדם יותר נשא ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נאום בטקס של בית יד לבנים בגבעת התחמושת. "את כל הישגיה חבה מדינת ישראל ללוחמיה-גיבוריה", אמר ראש הממשלה, "אנו עם חפץ חיים, ולכן עלינו להמשיך לבצר את חומת המגן שלנו. המחיר ששילמנו ושאנו עדיין משלמים הוא כבד מנשוא. אני יודע, גם במשפחתי היכה השכול".

"יש דרגות ייסורים בגיהנום של היגון", הוסיף נתניהו, "ודרגה גבוהה שמורה לאחים ובעלים. בדרגה שמעליה מצויים בייסורי תופת ההורים, האבות ואולי מעל, האמהות". ראש הממשלה התייחס גם לנושא הפצועים והבטיח להקדיש את מלוא המאמצים להחזרת החייל החטוף, גלעד שליט. "היום, בזוכרנו את הנופלים, ניתן דעתנו גם לפצועים ולנכי צה"ל, ונאחל להם רפואה שלמה ושיקום מלא. לא נחסוך מאמצים לאתר את חיילינו הנעדרים ולהשיב הביתה את חייל צה"ל החטוף, גלעד שליט".

על פי נתוני מערכת הביטחון, בשנה האחרונה נוספו למניין חללי מערכות ישראל 133 נופלים, והוא עומד על 22,570 חללים. מרבית החללים בשנה האחרונה מתו בתאונות דרכים ועבודה, וחלקם נכי צה"ל שמתו עקב נכותם. חללי צה"ל כוללים את עשרת הלוחמים שנהרגו במבצע עופרת יצוקה, שני אנשי צוות אוויר שנהרגו בהתרסקות מסוק הקוברה בעמק יזרעאל וכן גשש בדווי שנהרג לפני חודשיים ממטען פלסטיני שהונח על גדר המערכת ברצועת עזה.