אאא

סיפור הברחתו של האדמו"ר השישי מחב"ד רבי יוסף יצחק שניאורסון (הרי"צ) נותר עד היום אפוף מסתורין.

בחב"ד רואים בכך הצלה מהשמים ומופת גלוי של האדמו"ר שהצליח לצאת בשלום גם מהקומוניסטים וגם מהנאצים. מחוץ לחב"ד לא מבינים עד היום מה הביא את ראש המודיעין הגרמני להוריד הוראה, לחלץ את הרב מתוך וורשה ולמלטו לארה"ב.

באתר "סרוגים" דווח כי סרט תיעודי של חוקר אמריקאי בשם לארי פרייס, בשם "הרבי והקצין הגרמני" יוקרן הערב בערוץ הראשון וישפוך מעט אור על התעלומה.

המודיעין הגרמני הבריח את הרבי

לגבי העובדות אין מחלוקת, בשנת 39´ סרקו את רחובות העיר וורשה קציני ביון גרמניים, שחיפשו את רבי יצחק יוסף שניאורסון. היהודים שחששו, כי מטרת הגרמנים היא לחסל את המנהיג החב"די, החביאו אותו היטב, וכך למרות מאמציהם הרבים של הגרמנים והחקירות שניהלו בעניין, מקום מחבואו של הרבי לא נתגלה.

במשך חודש נוהלה החקירה, עד שמסר שהגיע מארה"ב אל חסידי חב"ד בוורשה, הבהיר את מטרת החיפושים, הקצינים הגרמניים קיבלו הוראה להוציא את הרבי מהעיר הכבושה ולהוציאו מתחומי הכיבוש הגרמניים. במילים אחרות, התקבלה הוראה להציל את הרי"יצ.

מה שמדהים בכל הסיפור, הוא שאת ההוראה לחלץ את האדמו"ר שהובל על ידי הקצינים כשהוא עטור בפאות וזקן וחבוש שטריימל, קיבלו הקצינים הגרמנים, מלא אחר מאשר ראש הביון הגרמני, אדמירל וילהלם קנריס.

את פעולת החילוץ עצמה ביצע ארנסט בלוך, רב סרן בשירותי הביון הגרמנים. בלוך שאביו היה יהודי ואמו גרמניה, השיג משאית בה הושיב את הריי"צ יחד עם עוד שמונה עשר מלווים. לאחר מכן העביר את החבורה במחלקה הראשונה של הרכבת מוורשה לפולין. צריך לדמיין את המחזה הסוריאליסטי בו יושבים קרוב לעשרים יהודים עם ציציות ופאות במחלקה ראשונה של רכבת מלאה חיילים גרמנים.

בלוך העביר את היהודים מברלין ללטביה, משם הפליגו לארה"ב.

הוראה של רוזוולט להשתיק את היהודים

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

הסיבות שהביאו את ראש הביון הגרמני להציל את היהודים, לא ידועת עד היום. ההשערה שמעלה פרייס, היא שיהודי ארה"ב ובכללם חסידי חב"ד הפעילו לחץ כבד על נשיא ארה"ב רוזוולט כדי שיפעל להצלת יהודי פולין ואת הרבי מליובאוויטש.

"את רוזוולט לא כל כך עניין הרבי מליובאוויטש, אבל הופעל עליו לחץ מצד הקהילה היהודית, שכבר ידעה על מצוקתם של היהודים באירופה. רוזוולט פנה כנראה למזכיר המדינה, וזה פנה לקצין גרמני שהכיר. מאחר והגרמנים רצו קשר טוב עם האמריקנים, כדי שאלה לא יצטרפו למלחמה – הם סברו שיהיה זה נכון לעשות משהו עבור הנשיא, וזו כנראה הסיבה שאדמירל קנריס שלח שלושה מרגלים שלו להציל את הרבי".

ממרחק של יותר משבעים שנה, אי אפשר לדעת בוודאות מה הסיבה האמיתית שהביאה את הגרמנים לשחרר את הרבי. ייתכן והסיבה שמעלה פרייס היא הסיבה האמיתית.

כך או כך, סיפור הצלתו של הרבי מחב"ד הוא אחד הסיפורים המפתיעים ביותר של הצלת יהודים על ידי גרמנים במהלך השואה.