ההפגנה בירושלים, אמש
ההפגנה בירושלים, אמש (צילום: פלאש 90)

מאות בני אדם יצאו אתמול (רביעי) להפגין ברחבי הארץ כנגד מעצרו של הבחור יעקב ישראל פז, תלמיד ישיבת גרודנא באשדוד, לאחר שלא התייצב בלשכת הגיוס כפי הנדרש.

הוריו, יוסף וענת פז, לא השתתפו בהפגנות, גם לא בזו שהתקיימה בכניסה לעיר מגוריהם אלעד. "הייתי בעבודה אבל אני תומך בהפגנות", אומר האב בשיחה עם "כיכר השבת".

אחרי שהמפגינים חזרו לביתם, משפחת פז שבו להתמודד עם הגעגועים לבנם, תחושות התסכול מהמערכת הציבורית וגם קצת חשבון נפש - איך בנם הגיע למצב בו הוא נמצא מאחורי סורג ובריח?

האב, כמו רעייתו, מותח ביקורת נוקבת כנגד המערכת הפוליטית ונמנע מלתקוף את המערכת הצבאית: "התחושות ברורות, בן אדם רוצה לשבת וללמוד תורה ועוצרים אותו, איזה תחושה יכולה להיות? שיש פה אנשים שרוצים להחריב את עולם התורה. זאת התחושה. אנחנו צריכים לזעוק ולהתפלל".

ומי האשמים בכך? תהינו. "ברור שהבעיה מגיעה מהפוליטיקאים, הצבא הוא זה שמקבל הוראות מהפוליטיקאים", מוסיף האב. 

עם הגיעו של יעקב ישראל לכלא 6, אביו דאג לשלוח לו תפילין בכדי שיוכל לקיים את המצווה גם בכלא הצבאי. "שלחנו לו תפילין, הבן שלי נסע לשם והביא לו תפילין", הוא מספר ברגש.

אשתו אמנם לא זכתה לשיחת טלפון עם בנה, אך הוא זכה לשיחה שכזו. שיחה בת שניות ספורות אך זו עודדה וחיזקה אותו, והשאירה אותו עם ייאוש קל: "לא נתנו לו כמעט לדבר, בקושי 20 שניות והם ניתקו לו את השיחה. הוא לא אמר הרבה - הוא אמר רק שהוא ניסה להיות באגף יותר פתוח והם דנו בזה וכל פעם דחו את מתן התשובה ובסוף לא העבירו אותו והוא נמצא באגף יותר סגור, והסתיימה השיחה", מספר האב ומציין כי בניגוד לבנו לא שוחח עם הגאון רבי שמואל אוירבך.

אתמו,ל רגע לפני שתלמידי הגר"ש אוירבך יצאו לרחובה של עיר להפגין כנגד המעצר, ענת פז, אמו של העצור סיפרה בשיחה עם "כיכר השבת" על הימים שעוברים עליה: "אנחנו מתפללים וסופרים את הימים והשעות. התגובה שלנו היא בעיקר מתרכזת לנסות לא לחשוב על האי נעימות שהוא עובר שם. אנחנו סומכים על יעקב ישראל הוא בחור חזק, בחור שיודע לאן הוא הוא הולך".

"מצד שני בכל זאת זהו ניסיון שלא הייתי רוצה שהוא יעבור אבל אם הקדוש ברוך הוא סובב את הדברים בצורה כזאת שזה הניסיון שהוא עובר אז אני יודעת שיש לו את הכוחות לעבור את זה ואנחנו מתפללים עליו וסופרים את השעות שזה יגמר", הוסיפה האם.

"אין לנו טענות על הצבא, אין בכלל טענות על הצבא", אמרה האם, "הצבא לצערנו הוא לא צד בכל העסק הזה, הטענות שלנו הם על הפוליטיקאים. הצבא מיישם הוראות".

"קשה לי להגיד, אני לא בן-אדם שיש לי טענות על מישהו", הוסיפה האם, "אבל מישהו פגע, והפגיעה מגיעה מהפוליטיקאים - מהצמרת שלנו שחושבת שלימוד תורה הוא לא דבר נכון, שזה מיותר, שעדיף להיות בצבא".

ענת פז סבורה כי אי התבדלותם של האוכלוסייה החרדית מהחברה החילונית היא זו שגרמה לדבריה למצב בו אנחנו החרדים נמצאים בו כיום: "אני חושבת שבאיזשהו מקום זה מגיע דווקא מאתנו, מהחרדים, ואני מצטערת שאני אומרת את זה, אני חושבת שזה מגיע מהמקום שאנחנו לא מספיק חזקים, שאנחנו לא מספיק מובדלים כמו שהיה פעם. היום אנחנו כאילו הציבור החרדי הוא קצת יותר מקבל, קצת יותר פתוח, קצת יותר רואה עולם וזו הבעיה שלנו".