אאא

למרכז הארץ יש תדמית של מקום צפוף ודחוס. אנחנו לא מכחישים שבגוש דן חיים פה ושם כמה אנשים. אבל יציאה קצרה ממנו תביא אתכם למקומות הפתוחים של מישור החוף הדרומי, שכדאי לגלות אותם. נסו אותנו.

גן לאומי אשקלון הוא יופי של מקום לבילוי בחיק הטבע. יש כאן מדשאות רחבות ידיים וחוף ים מרשים. אין יפה יותר מלצעוד בראש הסוללה ולרדת לחוף הים, למשמע קריאות השחפים על המים. הגן הלאומי שוכן בלבה של אשקלון העתיקה. הוא מוקף בחומה מרשימה מימי הביניים, הבנויה על סוללה עתיקה. מראש הסוללה יש תצפית מרהיבה על הדיונות שמדרום לגן ועל העיר החדשה. אשקלון העתיקה שגשגה בתקופה הרומית, והיא הותירה אחריה כותרות עמודים ומבני ציבור המוצגים לראווה בגן.

לאחרונה שוחזר השער הכנעני של אשקלון, שנמצא בחלקה הצפוני של הסוללה. זוהי תגלית מעניינת, שמכניסה את אשקלון ל"עשירון העליון" בקרב הערים העתיקות בישראל. יש האומרים שהשער הזה, המתוארך לשנת 2000 לפנה"ס בערך, הוא השער המקושת הקדום ביותר שהתגלה מאז ומעולם.

השער באשקלון נבנתה כולו מאבני כורכר, הסלע הנפוץ בסביבה. מעבר לקשת השער התגלה קמרון שיצר מנהרה באורך 23 מטרים והוא רחב דיו למעבר כרכרות. משני צדי השער נחשפו השקערוריות לקורת הבריח, וכן גם שרידי העץ המפוחם של הבריח עצמו, שנשרף באחד הקרבות.

השער של אשקלון התקיים בשלושה שלבים עוקבים במשך כ-250 שנים. אחר כך ננטש ונקבר תחת סוללת עפר חדשה. לעיר נקבע שער במקום אחר, שטרם התגלה.

הגעה למקום: גן לאומי אשקלון נמצא בחלקה המערבי של העיר אשקלון, סמוך לחוף הים.

נשמח לקבל מכם הערות או המלצות על מקומות ואתרים שיכולים לעניין את ציבור הגולשים. את הפניות יש לשלוח למיייל: ik@kikar.net

עתיקות משוחזרות בגן הלאומי באשקלון צילום: דורון ניסים, רשות הטבע והגנים
עתיקות משוחזרות בגן הלאומי באשקלון צילום: דורון ניסים, רשות הטבע והגנים