אאא

הקרב על תקציב הביטחון עולה שלב: בחיל האוויר הודיעו לחיילי המילואים כי טיסת האימון שאמורה הייתה להתקיים בתקופה הקרובה במסגרת טיסות האימון שלהם פעם בשבוע, לא תתקיים.

החיילים קיבלו מסרון ובו נכתב כי הפסקת האימונים תיערך לפחות בשלושה חודשים הקרובים כל זאת בעקבות קיצוץ בתקציב הביטחון.

מיום ראשון יופסקו כל טיסות האימונים לאלתר, כמו כן הודיעו בצה"ל על ביטול תרגיל מפקדות רחב היקף שתוכנן להתקיים בתקופה הקרובה ועצירת אימונים בפיקוד העורף. טיסות ההובלה יבוטלו אף הם.

החלטה זו הינה דרמתית מבחינה צבאית משום שחיילי המילואים לא יתורגלו למצב מלחמה, דבר העלול לגרום אף לירידה במוטיבציה לשירות מילואים של החיילים ולמוכנותם לקרב.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "צה"ל תכנן באופן אחראי את תוכנית העבודה לשנת 2014. לאורך כל הדרך הוצגו המשמעויות של אישור תוכנית עבודה עם תקציב חסר לכלל הגורמים הרלוונטיים. הובהר כי בחודש מאי צה"ל יגיע לנקודת קצה בה יידרשו החלטות קשות".

אתמול דווח כי מנכ"ל משרד הביטחון, אלוף (מיל') דן הראל אמר לכתבים צבאיים בפגישה שערך עימם בקריה בתל אביב כי שנת 2015 לא תיפתח עם אימונים ביטחוניים זאת בעקבות המשבר בין משרד האוצר ומשרד הביטחון.

"צורת העבודה יוצרת אי ודאות וחוסר אמון במערכת. המשמעות שמסתמנת ל-2015 על פי המתווה התקציבי היא שלא נפתח את השנה. לא יהיה כסף לגורמים שמייצרים את הביטחון", אמר המנכ"ל והוסיף כי מהחודש הבא צה"ל יעצור חלק מפעולותיו.

"יהיה כסף לאלמנטים הקשורים לשיקום ולגמלאות, כי זה חוק, אבל לא יהיה לנו כסף לגורמים שמייצרים ביטחון", הבהיר. במערכת הביטחון מציינים כי כבר בתחילת חודש יוני יחל הצבא לעצור פעילות בתחומים שונים, והמערכים השונים, כגון מערך תחזוקת הרכב, צפויים לדעוך בזה אחר זה.