אאא

הגושים הכחלחלים שבאים לביקור מידי קיץ נצפו שוב בים התיכון בדרכם אלינו והם עתידים להיפלט אל החוף כבר בימים הקרובים. לפי כל הסימנים גם בעונת הרחצה הקרובה נסבול מההפרשות הצורבות שלהן.

לדעת המדענים המדוזות הן בעצם מהטורפים הנפוצים, היעילים והמתוחכמים ביותר - על פני הגלובוס. לא צריך לבוא במגע ישירות עם המדוזה כדי לחוש צריבה. תאי הארס צורבים גם כאשר הם כבר לא על המדוזה עצמה. רבים מאלה שהצליחו לחמוק מהחוויה המפוקפקת של מפגש ישיר עם מדוזה, מכירים את תופעת ´המים הצורבים´, או ´ביצי המדוזה´. אין מדוזות - רק צריבות.

מחלקת ההדרכה של מד"א מפרסמת הנחיות לציבור כיצד להתנהג במקרה של פגיעת מדוזה. לפני היציאה לים מומלץ להצטייד בבקבוקון המכיל חומץ ביתי, שכן צריבת המדוזה בדרך כלל איננה מסוכנת ולכן אין מקום לבהלה. בעת תחושת הצריבה יש לצאת מהים ולשטוף את מקום הצריבה בחומץ. החומץ מנטרל את הארס. באין חומץ אפשר לשטוף במי מלח ולא במים מתוקים, ולא לשפשף בחול - כך רק תעזרו להתבקעות התאים הארסיים והתפשטותם. לאחר החיטוי בחומץ יש לשטוף את המקום במי ברז רגילים וסבון.

במקרים חריגים של פגיעה קשה של הפרשות המדוזה המלווה בתחושת כאב עזה או קשיי נשימה, יש להזעיק את שירותי מד"א (טל´ 101) כדי לפנות את הנפגע בדחיפות למתקן רפואי קרוב.