אאא

שר האוצר ד"ר יובל שטייניץ וסגן השר הרב יצחק כהן השלימו מהלך לפיו יוצאי לוב יצורפו למעגל הזכאים לתגמולים לפי חוק נכי רדיפות הנאצים. זכאותם של יוצאי לוב מתבססת  על חשיפתם לרדיפות הנאצים ובריחתם מבתיהם מתוך פחד הנובע מרדיפות אלו.

המהלך קודם בשיתוף עם הרשות לזכויות ניצולי השואה בראשות עפרה רוס. בהתאם לנתוני  הרשות מדובר, בשלב זה, בכ-5000 תובעים.

לפי הערכת הרשות, נאמדת העלות הכוללת של התשלום לכל 5000 התובעים בכ-110 מיליון ₪ רטרואקטיבית החל מאפריל 2010. 

בנוסף, כוללת זכאותם של יוצאי לוב קצבה חודשית קבועה בגובה של 1822 ₪ (מינימום)  והטבות נוספות, כגון: דמי הבראה, מימון תרופות, השתתפות בהחזר מס קנייה, פטור מאגרת טלוויזיה.

המהלך בא להרחיב את החלטת בית-משפט השלום בתל-אביב שקבע באפריל 2010 כי מצבם של יהודי לוב בתקופת מלחמת העולם השנייה הושפע מהיחשפותם לרדיפות בשל יהדותם, בהשראה הנאצית. 

כמו-כן, קבע בית-המשפט כי יהודי לוב ברחו לכפרים, בין-היתר, מתוך פחד מהשלטון הנאצי.  נוכח הכרה  זו, הורה בית-המשפט לקיים דיון פרטני בעניינו  של כל אחד מהתובעים יוצאי לוב הסבור כי מתקיימת בעניינו עילה לתביעה מהסוג האמור.

יחד עם זאת, החליטו שר האוצר וסגנו להרחיב, כאמור, את החלטת בית-המשפט ולהעניק זכאות  גורפת ליוצאי לוב שעילת תביעתם נוגעת לרדיפות ופחד מהשלטון הנאצי.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

בישיבה שהתקיימה בהשתתפות הרשות לזכויות ניצולי השואה, אגף התקציבים והלשכה המשפטית במשרד האוצר הוחלט, בהתחשב במספר התביעות הקיימות בנושא ובגילם של התובעים, כי במקום עריכתן של חקירות פרטניות מעמיקות בדבר מהימנות טענתו של כל תובע, יינתן התגמול לכל מי שתביעתו תגלה עילה כאמור.

שר  האוצר התייחס למהלך ואמר: "קיבלנו החלטה חשובה שלא להקשות  וללכת לקראת אוכלוסיית הקשישים ניצולי השואה אשר שהו בלוב בזמן מלחמת העולם השנייה. לאור הנסיבות שנוצרו, זה לא יהיה נכון לייצר מנגנון שיבדוק כל מקרה  באופן  דקדקני ומעמיק, דבר שעלול לגרום עוגמת נפש לקשישים עצמם וייצור מעמסה בירוקרטית נוספת. על כן החלטנו להנחות את הגורמים המקצועיים במשרד האוצר להעביר  באופן גורף את הקצבאות לכל אוכלוסיית הקשישים ניצולי השואה ששהו בלוב, בהתאם לנתונים בסיסים בלבד של התובעים, כפי שמתחייב בחוק".

סגן שר האוצר, הרב יצחק כהן: "אנו עדים לתיקון עוול היסטורי שנגרם לציבור רחב של  ניצולי שואה, יוצאי לוב. אני מברך על ההחלטה האמיצה לתקצבם ללא בירוקרטיה ושמח  על ההזדמנות הגדולה שנפלה בחלקי להיות שותף להישג המיוחד הזה להיטיב ולו במעט לאנשים  היקרים הללו - יוצאי  לוב". 

מנהלת הרשות לזכויות ניצולי השואה, עפרה רוס, ציינה כי היא "שמחה לקחת חלק בקידום  מהלך  שיקל על ניצולי השואה יוצאי לוב ויאפשר להם להצטרף למעגל הזכאים לתגמול.  הרשות לזכויות ניצולי השואה תעמוד לרשות אוכלוסיית הזכאים יוצאי לוב, כמו-גם אוכלוסיות הזכאים  האחרות, ותסייע להם ככל שניתן בכל הנוגע לקבלת התגמול, מימוש זכויותיהם והטבות אחרות המגיעות להם".