אאא

מערכת הבחירות יצאה לדרך, וכפי הנראה הן צפויות להתמקד בנושאי 'דת ומדינה', הציבור החרדי והנושא החברתי המעיק על כולם, אך נדמה כי המאבק על הקמת הממשלה הבאה הוא אחר ממה שהיה נדמה בתחילה.

כיום, 'קדימה' היא הסיעה הגדולה ומונה 28 חברי-כנסת, כאשר הליכוד מחזיק ב-27 ח"כים. לפי הסקרים המתפרסמים חדשות לבקרים, קדימה, בראשות ח"כ שאול מופז, צוללת לכעשרה מנדטים בלבד, בעוד הליכוד בראשות בנימין נתניהו ממריא על ל-30 מנדטים.

אך ללא ספק ההפתעה הצפויה היא דווקא ממפלגת 'העבודה' בראשות ח"כ שלי יחימוביץ', שלמרות ההספדים, מגרדת בסקרים את רף ה-20 המנדטים, ומסתמן כי עיקר המאבק על ראשות הממשלה הבאה יהיה בין בנימין נתניהו לשלי יחימוביץ', למרות היתרון הברור של נתניהו.

הפוליטיקאים שלנו, כך נראה, כבר הבינו את זה, וראש הממשלה בנימין נתניהו בנאומו אמש בועידת הליכוד, כיוון את מסריו ושלח עקיצות בעיקר נגד יחימוביץ'. "מדינת ישראל איננה יכולה להרשות לעצמה ראש ממשלה בלי ניסיון מדיני, ביטחוני וכלכלי - זה שילוב הכרחי", אמר נתניהו.

מקורביו של שאול מופז, מכוונים בימים האחרונים את האש נגד יחימוביץ' וטוענים כי קול לשלי יחימוביץ' הוא בעצם קול לנתניהו. "כל מי ששם פתק אחר שהוא לא קדימה, יקבל שוב את ביבי", אמרו שם.

אמש, בראיון למהדורה המרכזית ברדיו 'קול חי', אמרה יו"ר 'העבודה' שלי יחימוביץ' כי החרדים הם פרטנרים ראויים בממשלה בראשותה.

"אני מקפידה להתכתב עם המציאות", אמרה יחימוביץ', "וסיכוייו של נתניהו להיות ראש ממשלה הם גבוהים מאוד לצערי. אבל בהחלט יש סיכוי לא בקלות בדרך מאוד קשה ומפרכת, אבל יש סיכוי מסוים והוא לא מבוטל שאנחנו נרכיב את הממשלה הבאה".

לשאלת המראיין, נועם זיגמן "אם ואת מנסה להרכיב ממשלה את לוקחת את החרדים כשותפים טבעיים?", השיבה יחימוביץ', "תלוי בקונסטלציה הפוליטית שתהיה. אבל בוודאי הם פרטנרים ראויים בעייני".

לדבריה, "יש תהום אידיאולוגית ביני ובין החרדים והאידיאולוגיה שלי היא אידיאולוגיה ששורשיה חילוניים, הומניסטית, סוציאל דמוקרטי ויש בנינו פערים גדולים, אבל בפרוש יש גם הרבה מן המשותף ואני מאמינה שהתפקיד של מנהיגות הוא לא לחפש את המפריד ואת השסע אלא את המאחד את החזון המשותף את הדבק המאחד ואני מאמינה שאנחנו יכולים לחיות יחד ולהביא פתרונות טובים למדינת ישראל".