אאא

הצעת חוק חדשה שהוגשה היום (ד') תחייב שקיפות וגילוי שומות מס סופיות של חברות ציבוריות. את ההצעה הניחה יו"ר העבודה שלי יחימוביץ' בשיתוף עם ח"כ משה גפני (יהדות התורה) ובסיוע התנועה לחופש המידע.

ההצעה מבקשת לעגן את חשיפת שומות המס שנקבעו לחברות ציבוריות על ידי רשות המסים, כך שהשומות יפסיקו להיות סודיות, ידווחו לרשות לני"ע ויפורסמו באופן יזום לציבור.

בהצעה מוסבר כי "כיום מחויבת חברה ציבורית להגיש שני דוחות. לרשות המסים אשר מחליטה על גובה שומת המס לאותה שנת מס והוא חסוי לציבור, ולרשות לניירות ערך אשר מעמידה אותו לרשות בעלי המניות ומפרסמת אותו לכלל הציבור".

מטרת ההצעה היא "להגביר את השקיפות ולהציג את חוסנן הכלכלי האמיתי של החברות הציבוריות בפני ציבור המשקיעים וכלל הציבור".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

עוד נטען כי החוק דרוש משום ש"חברות הענק מדווחות על תשלום שיעורי מס מזעריים למדינה ולכן קיים צורך דחוף בגילוי וחשיפת שומות המס על מנת שהציבור יוכל לבחון את ההסדרים החוקיים שהובילו לשיעור המס הנמוכים".

יחימוביץ' הדגישה כי "רק השבוע התפרסמו הנתונים על כך שחברת טבע קיבלה מהמדינה הטבת מס בסך 3 מיליארד שקל בשנת 2011. מדובר בסכום עצום ובלתי נתפס, אשר צורם במיוחד נוכח הירידה בהכנסות המדינה ונוכח כוונת הממשלה להטיל מסים חדשים על מעמד הביניים, להעלות מע"מ, ולפגוע בקרנות ההשתלמות. יוצא שהשכירים בחברות אלה ובכלל סופגים גזרות קשות, שעה שבעלי השליטה אינם משתתפים בנטל וממשיכים ליהנות מרווחי עתק".

עוד הוסיפה: "אין לציבור יכולת לפקח ולבקר את ההסדרים אשר נקבעו בין החברות לבין רשות המסים. מדובר במצב פסול שטומן בחובו פוטנציאל להסדרים לא שוויוניים הפוגעים באינטרס הציבורי. הצעת החוק שלנו נועדה לחשוף את שומות המס הסגורות ולהביא לידי שקיפות ופיקוח ציבורי של הדיונים המתקיימים בין רשויות המס לבין החברות. אני מצפה מהאוצר וממשרד המשפטים לתמוך בהצעה ללא סייג – אחרי הכל אין כאן אפילו שינוי בעצם המיסוי, אלא אך ורק שקיפות שהיא תנאי בסיסי להתנהלות נאותה של חברה ציבורית".