אאא

בפרקליטות מחוז דרום הוחלט בשבוע שעבר לסגור את תיק החקירה שהתנהל כנגד עובדי עיריית קרית גת בעקבות מותו של הילד החרדי מנחם גובנר, שנפל לביצה טובענית לפני כ-5 שנים. תיק החקירה התנהל במשך חמש שנים, במהלכן הגישו ההורים תביעה אזרחית נגד העירייה וזכו במסגרת הסכם פשרה בפיצוי כספי בסך 1.3 מיליון שקל. בפרקליטות הגיעו למסקנה שאין מספיק ראיות להעמיד את ראש העיר אבירם דהרי ומספר עובדי עירייה לדין.

ב־6 ביוני 2007 שיחק הפעוט מנחם גובנר עם חבריו בסמוך לבית המשפחה שבשכונת אחוזת אדר החרדית בקרית גת. כשאמו יצאה לחפש אותו גילתה לחרדתה כי הוא שיחק עם ילד נוסף בסמוך למאגר מים ושבמהלך המשחק נפל מנחם למאגר המים וטבע. הוא חולץ מהמקום ללא דופק וללא נשימה ופונה לבית החולים ברזילי שם נלחם על חייו במשך שבועיים עד שנפטר.

בתחילת החקירה נבדק חשד האם ידעו בעירייה על קיומו של מאגר המים ואם כן, מדוע לא גודרה הביצה המסוכנת כמתחייב בחוק. בחקירה שניהל צוות חקירה מיוחד של משטרת קרית גת הטילו אנשי האגפים השונים את האשמה אחד על השני. בסיום החקירה הוגש לבחירת הפרקליטות התיק ובו ארבעה נאשמים, בהם ראש העירייה, אבירם דהרי.

תיק החקירה שכב בפרקליטות במשך חמש שנים, במהלכו הוחזר מדי פעם למשטרה לצורך השלמת חקירה. במקביל להליך הפלילי הגישה משפחתו של מנחם תביעה אזרחית כנגד העירייה. עיריית קרית גת מצדה הגישה תביעה נגד בית ספר חרדי שלדבריה עבד באופן לא חוקי, בטענה שהוא הגורם להיווצרות מאגר המים. בסופו של דבר הוחלט, כאמור, על פשרה כספית לפיה תעביר העירייה למשפחה סכום שלך 1.3 מיליון שקל. מיד לאחר מכן ביטלה העירייה את התביעה נגד בית הספר החרדי.

בשבוע שעבר כאמור החליטו בפרקליטות, בניגוד להליך האזרחי, שאין מספיק ראיות להעמיד לדין את ארבעת עובדי העירייה ובראשם ראש העיר, וסגרו את התיק "מחוסר ראיות". יש לציין שעוד באותו יום של הטביעה הגיעו למקום עובדי עירייה שכיסו את מאגר המים.

ישראל גובנר, חסיד גור ואביו של מנחם ז"ל, אמר כי העיסוק בפרשייה רק מעורר בו זכרונות קשים. "אני לא מבין במשפט, אם הם החליטו לסגור, אז אני סומך עליהם", אמר בקצרה.