אאא

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון יוצא לראשונה בפומבי כנגד אפשרות מינויו של האלוף (במיל') יואב גלנט לתפקיד הרמטכ"ל הבא של צה"ל.

בשיחה עם כתבים בקריה בתל אביב אמר יעלון כי "הרמטכ"ל הבא יהיה מקרב שורות הצבא ואמנה אותו בהליך מסודר. נהיה פתוחים לשמוע אם יהיו תלונות על מועמדים ונברר עם היועץ המשפטי לממשלה על מועמדים אפשריים כדי שלא תהיה פארסה כמו בפעם הקודמת. אביא את המועמד הטוב ביותר לאישור הממשלה בעצה עם ראש הממשלה".

דבריו של יעלון מגיעים בניגוד לדעה הרווחת במשרד ראש הממשלה בנימין נתניהו ששוקל בחיוב לתמוך במועמדותו של גלנט לתפקיד.

כאמור, יעלון אמר כי הפעם יבררו בצורה יסודית את הרקע של המועמדים לתפקיד, בניגוד לפעמם הקודמת. אז, כזכור, היה גלנט עצמו קרוב מאוד לתפקיד אלא שאז התפרסמה הפרשיה על שטחים שסיפח אל ביתו, דבר שהביא לטרפוד המינוי.

נכון לעכשיו, המועמד המוביל לרשת את הרמטכ"ל הנוכחי, רא"ל גנץ, הוא סגנו האלוף גדי אייזנקוט. "אני לא מכיר שיש חקירה נגד אף אחד מהמועמדים ואני יודע שאין דבר נגד אף אחד מהמועמדים", אמר יעלון.

מועמדים נוספים שעשויים להילקח בחשבון במרוץ הם מפקד פיקוד צפון, אלוף יאיר גולן, וסגן הרמטכ"ל הקודם אלוף יאיר נווה.

יעלון התייחס גם לאפשרות כי חמאס יחדש בקרוב את הירי לעבר ישראל. "אין סימנים שהאש מהרצועה תחודש בסוף החודש, עם או בלי חידוש שיחות ההסדרה בקהיר", אמר יעלון. "אנחנו פועלים לייצב את המציאות בשטח עם הגדלת שטח הדיג לשישה מיילים והגדלת הכנסת המשאיות דרך מעבר כרם שלום מ-250 ביום בממוצע ל-380 משאיות בממוצע ביום כעת".

בהתייחסו לקרב על תקציב הביטחון אמר יעלון כי "החשבת הכללית טענה שיש לקזז את ההוצאות של טיסות המטוסים ויתר הפעילות והאימונים שהיו מתקיימים בכל מקרה בחודשיים של המלחמה אם היא לא הייתה פורצת, אבל איך זה יכול להיות? הרי חודש לפני 'צוק איתן' עצרנו את טיסות האימונים וחלק מתרגילי היבשה כי נגמר לנו התקציב. זה בבחינת הרצחת וגם ירשת. הוויכוח הפך למטופש. אנחנו לא דורשים תוספות, אלא תקציב לחזור לכשירות".

בהתייחסו לארגון דאעש אמר יעלון כי "הארגון פועל רחוק מישראל, במזרח סוריה, ולא מהווה איום כעת על האינטרסים שלנו. אם יש לנו מידע שזקוקים לו, אז זה עובר כמו מידע אחר שעובר בקהיליית המודיעין".

"אני מקווה שהשרים בקבינט למדו את הלקח", אמר שר הביטחון בנוגע להתנהלות חברי הקבינט בזמן המלחמה. "זה הוביל למחיר כבד בלחימה. הצד השני ראה איך אנו אוטוטו קורסים ומתפצלים. בשום אופן אסור לשרים לדבר עם קצינים ללא אישורי וידיעתי. הייתה תקשורת שכזו, אבל היא לא לגיטימית ולא ראויה וטופלה".

שר הכלכלה נפתלי בנט קיבל במהלך המבצע מקצין מילואים, בניגוד לפקודות, מידע מסווג על דרכי ההתמודדות של מערכת הביטחון עם איום המנהרות. בדיקה שהתקיימה במערכת הביטחון גילתה את הדבר והקצין טופל באופן אישי גם על ידי הרמטכ"ל.

"אמ"ן עמד בציפיות וסיפק את הסחורה הצפויה לדרג המדיני ולדרג הצבאי הבכיר, כמו גם לדרג הטקטי", אמר שר הביטחון בנוגע לביקורת על גוף המודיעין של צה"ל. "לא הייתה התרעה למלחמה ביולי כי חמאס לא חשב על מלחמה ביולי. אנחנו כן סימנו את הקיץ כמועד פוטנציאלי למלחמה בגלל התכנסות של מספר אירועים ובהם סיום המשא ומתן המדיני".

"מלחמה היא לא עניין לגימיקים" אמר יעלון בנוגע לתמרון הקרקעי של צה"ל במלחמה. "לייצר 7,000 מטרות ולתקוף אותן מהאוויר, מהים ומהיבשה זה שבלוני ולא יצירתי? זה אפקטיבי. מי שחיפש מבצע אנטבה בצוק איתן לא ימצא אותו למרות שהיו מבצעים שלא נחשפו. לא אסכן חיילים בשביל גימיקים וכשאין ברירה נפעל קרקעית כמו שעשינו נגד המנהרות".

בהתייחסו לוועדת החקירה של האו"ם כנגד פעולות צה"ל ב"צוק איתן", הפתיע יעלון ואמר כי "אני יכול לפרוס את דברינו בפני כל גורם הוגן, כפי שעשיתי בפני נשיא הצלב האדום ומזכ"ל האו"ם כשהראיתי להם פירים ומשגרי רקטות בסג'עייה ובכפר בדרום לבנון".

"צריך לבחון את הסוגיה. אנחנו לא צריכים ועדה כזו כי אנחנו יודעים לבחון ולחקור את עצמנו. אם ועדה כזו תגיע עם מסקנות מראש ועם דעות קדומות, כמו הוועדה שקבעה מראש שהיה טבח בג'נין שלא היה או כמו ועדת גולדסטון, לא נשתף עמה פעולה".