אאא

לסגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, פשוט נמאס. אחרי מתקפה ממושכת חסרת תקדים על הציבור אותו הוא מייצג, הוא מתראיין למוסף "סופשבוע" של מעריב, מקבל כתבת שער ויורה לכל הכיוונים.

"זה הכל שנאת חרדים, לא שום דבר אחר", הוא אומר בראיון שיתפרסם מחר.

הוא גם מתייחס לפרשה המרכזית שהביאה לליבוי האש – הזזת הקברים ממתחם בית-החולים 'ברזילי' באשקלון. על הטענה העיקרית לפיה הזזת חדר המיון הקדמי היא סכנת נפשות לחולים, הוא משיב: "בתל השומר יש אותו מרחק בין המיון למחלקת ילדים.

"ואם מדובר בחדרי ניתוח, המגדל הכי משוכלל והכי חדיש בארץ נמצא בבית-החולים בילינסון, וגם שם המרחק בין חדר המיון לחדר הניתוח הוא לפחות 300 מטר של מסדרונות. אז רק בברזילאי זו סכנת נפשות, כי זו ההצעה של החרדי הזה, ליצמן?"

החילונים? כמו גויים

ועל החילונים, יש לו בטן מלאה. "מה עשינו להם?", הוא מזדעק. "לא עשינו להם כלום. החילונים רודפים את החרדים בדיוק כמו שהגוים רודפים את היהודים. חלק מהחילונים שונאים את החרדים כי יש כלל בגמרא שעם הארץ שונא תלמיד חכם. כך זה היה כל הדורות.

"חילונים רוצים לחיות חיים של הפקרות. הם לא מבינים שאצלנו יש חינוך איכותי, מידות טובות, אורח חיים אחר".

ומה הוא חושב על ההפגנות שבאו בעקבות הפינוי? כאן, במפתיע, מבהיר ליצמן שכל המפגינים לא יצאו בהוראת הרבנים. לדבריו, "הרבנים שיצאו נגד ההחלטה לא קראו להפגין", הוא אומר. "אם אנחנו מפגינים, אנחנו יודעים איך לעשות את זה. אני רוצה להזכיר שהיתה לנו הפגנה של חצי מיליון איש נגד בית-משפט העליון.

"כשכל הרבנים מתאגדים יחד ומוציאים קריאה להילחם וכולנו מתארגנים, זה נראה אחרת לגמרי".

את הטוקבקים הארסיים שמתפרסמים נגדו באתרי האינטרנט החילוניים, הוא לא לוקח ללב. "זה בודדים", הוא אומר. "עם ישראל בכלל לא יודע להגיב באינטרנט".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

באנגלית, אני חזק מחולדאי

פרשת הקברים באשקלון היא רק טיפה בים ההסתה שמקיף את המגזר החרדי וליצמן טורח להתייחס לכולן. על רון חולדאי, למשל, הוא אומר: "שחולדאי יתמודד איתי באנגלית. אני מבטיח לך שאעבור אותו. וגם הבת שלי, וגם שאר הבנות החרדיות".

וכשהוא נדרש להתייחס לסערת עמנואל, הוא נשמע נחרץ: "עשו שם עוול גדול להורים, חסידי סלונים שיושבים במקום המרוחק הזה ביישוב קשה ולא עזבו שם, ובמקום להעריך אותם יוצאים נגדם".

לדבריו, "לא מדובר בהפרדה על רקע מוצא. בתוך קבוצת ההורים שמנסה להרחיק תלמידות לא מתאימות, נמצאות גם כמה משפחות יוצאות עדות המזרח. המאבק בעמנואל שייך לרבנים, לא לבית המשפט".

ומדוע, באורח מפתיע, רוב המורחקות הן בנות עדות המזרח? "כי רוב היישוב ספרדי", משיב ליצמן. "ביקש מהם ודיברו איתם יפה. ניסו להגיע לכל מיני הסכמות ולא הלך. הורה אחד חשב שאם ילך עם דגל הגזענות ינצח, אבל בסופו של דבר הוא נכשל".