אאא

"ליצמן ימיט אסון על מערכת בריאות הנפש בישראל" - את הדברים הללו אמרה חנה שטרום, יו"ר הפורום המקצועי של הפסיכולוגים הקליניים. אתמול, התחוללה היסטוריה בתחום בריאות הנפש בישראל: בתום כנס המכון הלאומי לחקר שירותי הבריאות ומדיניות הבריאות בישראל, אישר סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, את העברת תחום בריאות הנפש לאחריותן של קופות החולים. כשני מיליארד שקל יוקצו ליישום הרפורמה.

ליצמן הסביר את המהלך בכך ש"קיימת קטסטרופה במערכת בריאות הנפש אין שום סיבה בעולם שבריאות הנפש תהיה שונה ממערכת הבריאות הכללית. בעבר התנגדתי בתוקף לקיום הרפורמה ולא אסתיר שחלק מהחששות עדיין קיים.

"אי הוודאות ששררה עד כה בבריאות הנפש גרמה לכאוס. מכיוון שעד כה הייתה קטסטרופה, בהחלט כדאי לנסות לקבל את הרפורמה. זו לא בושה לשנות דעה".

אבל בניגוד למתקפה החריפה מבית מדרשה של חנה שטרום, מנכ"ל משרד הבריאות, רוני גמזו, היה שבע רצון מההחלטה. הוא הסביר כי הרפורמה חשובה וחיונית למערכת בריאות הנפש בישראל.

יעקב ליצמן, שנכשל בינתיים בחוק השיניים ונחל כישלון במאבק ברזילי, ערך סיורים ובדיקות מקיפות בבתי-חולים לפגועי נפש ושב מזועזע. הוא היה עד להזנחה חסרת תקדים, למבנים לא ראויים ולטיפול לא אפקטיבי.

הרפורמה החדשה, אמורה להעניק למוסדות בריאות הנפש מאות מיליוני שקלים למוסדות הללו, לקראת שיקום מקיף.

נודע, כי הרפורמה תכלול גם שיפוץ של בתי החולים ותוכנית רב שנתית הכוללת את נושא השיקום של פגועי הנפש. "נושא השיקום הוא חלק בלתי נפרד מבריאות הנפש. לא אתן להגביל אותו. הוספנו 15 משרות לפיקוח על ביצוע הרפורמה", הצהיר ליצמן.

ליצמן הסביר עוד כי בכוונתו להשקיע בפיתוח בתי-חולים כאלה בפריפריה, שם הם כמעט ובלתי קיימים. הרפורמה תכנס לתוקף כבר בשנה הקרובה.