אאא

מה לישראלי ממוצא דרוזי וחג הפסח? מסתבר שהרבה מאוד. עזאם עזאם, תושב הכפר מעאר, נכלא לשנים ארוכות במצרים לאחר שנאשם בריגול למען ישראל. שחרורו המוקדם, ביוזמת המדינה, מהווה "יציאת מצרים" פרטית עבורו.

"קראו לשחרור שלי יציאת מצרים, וזה עשה לי טוב", מספר עזאם בראיון לכיכר השבת. "זו חוויה קשה לעזוב את הילדים, האישה והמדינה ולהכנס לכלא, וזה קשה עוד יותר כשברור לך שזה קרה סתם, שלא עשית כלום. אדם שלא עבר אף עבירה נזרק ביום בהיר לכלא".

במאסרו, שאב עזאם עידוד רב מהתמיכה לה זכה בישראל. "הרצון של העם בישראל לשחרר אותי, ומנגד העקשנות של חוסיין מובארק שלא לשחרר אותי, היו שלובות זה בזה. בסופו של דבר, שוחררתי".

איך התחילה הפרשה הזאת? מתי אתה מבין שאתה עצור?

"זה התחיל כאשר עבדתי במפעל במצרים והתבקשתי להקים מפעל במדינה. פתאום, ביום בהיר אחרי יום עבודה כשחזרתי למלון, ניגשו אליי ארבעה אנשים ובקשו ממני את הדרכון. הם אזקו את ידיי, כיסו את העיניים שלי והסיעו אותי למקום לא נודע.

"לאחר חצי שעה של נסיעה, אני מוצא את עצמי בתוך בניין. ניגש אליי אדם שאומר לי: 'אני התובע הכללי של מצרים ואתה מואשם בריגול לטבת המוסד הישראלי'. חשבתי שהוא מתבדח איתי, אבל המציאות היתה מרה: נגזרו עליי 15 שנות מאסר".

היית אדם חופשי ופתאום אתה אסיר. חששת לחייך?

"ברגע שנגזרו עלי חמש עשרה שנות מאסר, ועזבתי את האשה והילדים, הבנתי שכשאשתחרר מהכלא אהיה כבר זקן. ומי בכלל מבטיח לי שאשאר בחיים לאורך התקופה הזאת. אבל פתאום, כנגד כל הסיכויים, אני שומע שנרקמה עסקה ואז אני מוצא את עצמי דורך על אדמת מדינת ישראל ומתחבק עם האלוף יואב גלנט. יצאתי מהקבר, קיבלתי את חיי בחזרה".

מתי אתה מבין שאתה משתחרר?

"קיבלתי מסרים שנרקמת עיסקה. כמה פעמים חשבתי שהיא תצא אל הפועל, אבל בסופו של דבר זה לא קרה. רק בשלב מאוחר יותר, שמעתי שנעצרו מצרים שחצו את הגבול עם ישראל. זה היה הפתח לשחרורי".

למרות שאתה לא יהודי, אתה מרגיש בפסח יום מיוחד?

"למרות שאני לא יהודי ואני ממוצא דרוזי, בסופו של דבר אני ישראלי, ואני חי שנים רבות במדינת ישראל. בעיניי, פסח הוא חגו של עם שיצא לחופשי והקים מדינה והיום אני חש זאת. לפסח יש משמעות חשובה עבורי.

"אני רוצה לאחל לכל עם ישראל חג שמח".