אאא

יממה לאחר מעצרם של שישה ילדים פלסטינים בני 12 בחשד להשלכת אבנים ובקבוקי תבערה במזרח ירושלים, עצרה היום (שלישי) המשטרה ילד פלסטיני בן 9 ממזרח העיר לאחר שיידה אבנים לעבר צוות משמר הגבול שליווה אמבולנס בשכונת א-טור.

צוות מג"ב אחר שהבחין בילד תפס אותו ולקח אותו לבירור זהותו. הוריו הוזמנו לאסוף אותו והועבר דיווח לגורמי הרווחה בעיר. במקרה נוסף אחר הצהריים הושלכה אבן לעבר מכונית של משפחה יהודית בשכונת סילואן. צוות לוחמי מג"ב תפסו את מיידה האבן, ילד בן 11 מהכפר. באירוע לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. גם במקרה הזה הועבר דיווח לגורמי רווחה, והילד נשלח לביתו עם הוריו שקיבלו עליו אחריות.

שני האירועים מצטרפים לשורת אירועים שהתרחשו בזמן האחרון, בהם מעורבים קטינים בהשלכת אבנים ובקבוקי תבערה לעבר כוחות הביטחון ואזרחים שעברו במקום, במה שנראה כתופעה הולכת וגוברת של שימוש בקטינים לביצוע המעשים.

כזכור, בימים האחרונים ביצעה המשטרה פעילות מודיעינית מקיפה ובעקבותיה שוטרי מחוז ירושלים ולוחמי מג"ב עצרו 22 חשודים בהפרות הסדר בימים האחרונים בעיר. בין העצורים שלושה חשודים שהשליכו אבנים לעבר הרכבת הקלה וארבעה חשודים בידויי בקבוקי תבערה לעבר כוחות הביטחון בסילואן.

במשטרה אומרים: "נמשיך בפעילות הנחושה והבלתי מתפשרת, על מנת להגיע לכל מי שלקח חלק בהפרות הסדר בעיר ונפעל למיצוי הדין עימם".

כזכור, רק לפני ארבעה ימים כמעט ועברה משפחה ישראלית לינץ' בשכונת ואדי ג'וז בעיר, לאחר שטעו בניווט. המשפחה עשתה את דרכה אל ביתה לאחר שערכה תפילה בכותל המערבי. פנייה אחת לא נכונה הביאה אותם לשכונת ואזי ג'וז בירושלים, שם נקלעה המשפחה למארב מתוכנן של צעירים ערבים שיידו לעברם מטר אבנים ובלוקים שניפצו את שמשות הרכב. למזלם, האירוע נגמר בפציעה קלה בלבד של אב המשפחה.

 (צילום ארכיון: קובי גדעון / פלאש 90)
הפרות סדר בירושלים (צילום ארכיון: קובי גדעון / פלאש 90)

אם המשפחה ספרה אז כי "לפנינו היו שתי מכוניות שנסעו. לפתע ניגש ילד אחד, בערך בן 12 לחלון של בעלי שישב מצד שמאל. אמרתי לבעלי 'אל תפתח לו את החלון', והילד החל לדפוק על החלון תוך כדי נסיעה. בעלי פתח את החלון ובאותה שנייה החלו צרחות ברחוב. באותו רגע פתאום נהיה פקק יזום של שלוש מכוניות. הם פשוט עצרו לפנינו בלי סיבה ומשם הלבנים החלו לעוף עלינו".

לדבריה, "הראשונה פגעה בשמשה האחורית וניפצה אותה, זה היה שוק. לא האמנתי שזה קורה לנו. עוד אבן עפה על השמשה של בעלי שישב מאחורי הבת שנהגה ופצעה אותו בפנים. לבנה שלישית נכנסה דרך השמשה המנופצת מאחורה ופגעה במשענת ראש של חבר של הבן שלי שהצטרף אלינו".

רק בעזרת תושייה רבה נחלצה המשפחה. "בשנייה הראשונה הבת שלי שמה 'פרקינג' אבל אז התעשתה תוך רגע, שמה גז, עלתה על מדרכה וחצתה את הפקק כמו גדולה. היא נסעה על המדרכה תוך כדי שאני עם המשטרה פשוט צורחת על הקו. כולם באוטו צרחו, היה פחד. אמרתי למוקדנית במשטרה 'אני לא יודעת איפה אני נמצאת ואיך אני יוצאת מכאן'. ניסיתי לומר לה מה הרחוב והיא אמרה לי 'אל תיסעי דרך הרחוב הזה, הוא מסוכן'. רק התפללתי לראות משהו שמזכיר יהודים, שוטר שלקח את הטלפון אמר לנו לנסוע לאורך הוואדי ושם אחרי מספר דקות ראינו את המג"בניקים".