אאא

שלושה חודשים לבחירות לרשויות המקומיות, ונראה כי העימות בין החרדים בירושלים לראש העיר ניר ברקת, עולה מדרג, עם ניצחון של החרדים.

חביר מועצת העיר התכנסו אמש (חמישי) לדיון סוער בשאלת ייעוד מתחם ורבורג בשכונת קרית יובל, שעיקרה שאלת התחרדות השכונה.

'מתחם ורבורג' הוא פיסת הקרקע הציבורית האחרונה בשכונת קרית יובל הסובלת ממצוקה חסרת תקדים של מבני חינוך, והוא יועד עבור מוסדות חינוך לציבור החרדי, כאשר כעת ביקש ראש העיר להעביר את המתחם לטובת ישיבה חילונית שתלמידיה אינם מתושבי השכונה.

מצד אחד ניצב ראש העיר והתושבים החילונים שביקשו לייעד את המתחם עבור ישיבה חילונית, אך מנגד ניצבו הנציגים החרדים שביקשו לייעד את המתחם עבור גני ילדים בשל מצוקת הגנים לציבור החרדי בשכונה המתחרדת.

בתום דיון סוער, החליטה מועצת העיר ברוב של 15 מול 11 חברים שלא לאשר את שינוי הייעוד של המתחם עבור ישיבה חילונית שנועדה לתת לשכונה צביון חילוני.

יצויין כי בעבר פעלו הנציגים החרדים כדי להציב בשטח קרוואנים עבור תלמוד תורה לילדי השכונה אך לאחר מאבק מתוקשר של התושבים החילונים, הורה ברקת לבטל את התוכנית.

לפני כשבועיים החליטה הוועדה המקומית לתכנון ובנייה של עיריית ירושלים לדחות את התנגדויות תושבי השכונה נגד שינוי ייעוד המתחם והעברתו לישיבה החילונית, בעוד ילדי השכונה סובלים ממצוקה חמורה.

אמש, התכנסה מועצת העיר כדי לקבל את ההחלטה הסופית בדבר שינוי הייעוד, אך ברגע האחרון הצליחו הנציגים החרדים בשיתוף פעולה עם מספר נציגים חילונים לסכל את ההחלטה.

אל הנציגים החרדים הצטרפו בהתנגדותם גם חבר המועצה דידי הרשקוביץ מישראל ביתנו ואלישע פלג מהליכוד שהצביעו נגד וחברת המועצה מאשה נוביקוב מישראל ביתנו שנעדרה מההצבעה.

סגן ראש העיר יצחק פינדרוס אומר כי "אנחנו תקווה שראש העיר ילמד מהתבוסה שנחל היום כי הוא לא יכול להפוך את ילדי הציבור החרדי לבני ערובה לקראת הבחירות הקרבות. מהיום כללי המשחק השתנו".

פינדרוס הוסיף ואמר כי "הניסיון הנואל של ראש העיר להעביר את המתחם לישיבה הזויה חושפת את פרצופו של ראש העירייה ניר ברקת, שמגלה פעם אחר פעם חוסר נאמנות לציבור החרדי ועושה ככל שביכולתו על מנת לחלן את העיר ולהרחיק ממנה את תושביה החרדיים. מדובר בעוול שאין לו אח ורע".

סגן ומ"מ ראש העיר יצחק פינדרוס אמר לאחר הניצחון כי "הוכחנו שכשאנחנו מתאחדים אנחנו מנצחים".

בסביבתו של ראש העיר ניר ברקת אומרים כי בהצבעה אמש נחשפה הברית של משה ליאון עם החרדים כשחברי ישראל ביתנו הצטרפו בהצבעה לחרדים.

לטענתם, כעת הציבור החילוני יצא בהמוניו להצביע בבחירות בעד ברקת לאחר שליאון ייתפס כמי שסגר דיל עם החרדים.

משה ליאון, צפוי להודיע לאחר תשעה באב על התמודדותו לראשות העיר בתמיכת ישראל ביתנו והסיעות החרדיות וחלק מסיעת הליכוד, ומועמדותו מאיימת על מועמדותו של ראש העיר המכהן ניר ברקת.

מנגד, טוענים בישראל ביתנו ב"הארץ" כי מדובר במחטף בחירות המנוגד לחוק, לאחר שבמשך שנים ברקת סירב להעביר את המתחם לישיבה החילונית ןוכעת החליט לרדת לקמפיין מכוער.

אלישע פלג הוסיף ואמר ל"הארץ" כי ראש העיר החליט לפלג את העיר לחילונים וחרדים לקראת הבחירות ולכן הצביע נגד. בראיון לכלי התקשורת הוא מכחיש כי סגרו דיל עם ליאון ואף אומר כי ייתכן ויתמכו בברקת.

בדף הפייסבוק שלו, התייחס ברקת להפסד וכתב כי "לצערי מועצת העיר החליטה אמש להתנגד לתכנית למכינה קדם צבאית ולישיבה החילונית במתחם ורבורג בקריית היובל. ההחלטה הזו מנוגדת לתפיסתי ולמדיניות שהתוויתי בארבע השנים האחרונות".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"בקדנציות הקודמות היה נוהג של העברת מבנים בשכונות של המגזר הציוני לשימוש ע"י בתי ספר מהמגזר החרדי, גישה שהביאה לנדידת שכונות ולהגירה שלילית מהעיר של תושבים מהמגזר הציוני וגרמה להידרדרותה של העיר", מאשים ברקת.

ברקת מוסיף וטוען כי "ההחלטה של מועצת העיר אמש להתנגד לתכנון היא תמרור אזהרה עבור כל מי שחפץ בירושלים שמנוהלת לטובת כלל הציבור. זו החלטה שמי ששותף לה שם את האינטרסים הפוליטיים הצרים שלו לפני האינטרס של כלל הציבור בעיר".

"חשוב שנזכור", מוסיף ברקת, "זהו אינו מאבק בין חרדים וחילונים, אלא מחויבות לקידום מודל לשותפות ולהתחשבות הדדית בניהול העיר. זהו מאבק בין עסקנות פוליטית שתיקח את העיר אחורה לבין אידאולוגיה וניהול מקצועי שייקחו אותה קדימה. בין האתמול למחר".

"על אף החלטת המועצה, הוועדה המחוזית היא זו שתכריע על גורל התכנית ואני מחויב לפעול שם לאישורה. יחד נעזור לירושלים להמשיך בכיוון הנכון", מבטיח ברקת.