אאא

פיצוץ או פשרה? בשעות האחרונות נערכים מגעים קדחתניים בין 'דגל התורה' ל'אגודת ישראל' בניסיון להגיע לפשרה שתוביל לריצה משותפת בירושלים.

המשבר במשא ומתן עליו דיווח בשבוע שעבר "כיכר השבת", בין סיעת 'אגודת ישראל' לסיעת 'דגל התורה' לגבי הרכב הרשימה המשותפת בירושלים וסוגיית חלוקת התפקידים נמשך גם בשעות הללו, שעות ספורות לפני תום המועד להגשת הרשימות.

במטות שני הצדדים מתכנסים בשעות האחרונות בכירי הסיעות במטרה לחדד את עמדותיהם ודרישותיהם כששני הצדדים מצהירים באופן רשמי שאינם חוששים מהליכה בנפרד. אנשי 'אגודת ישראל' מכונסים במשרדים ברחוב פרס בירושלים.

כזכור, תנועת 'דגל התורה' פנתה בדרישות חדשות לפתוח את ההסכם הקיים כיום בין הסיעות וזאת לאור הריבוי הדמוגרפי של הציבור הליטאי בעיר במהלך השנים האחרונות ושינויי מאזן הכוחות, כשבמקביל דרשה גם את התפקיד הבכיר.

אלא שבאגו"י סרבו לקבל את הדרישה והודיעו כי בכוונתם לשמר את המצב הקיים וזאת גם במחיר של פילוג וריצה ברשימה נפרדת

"באם אחד מהצדדים לא ייכנע הרי שנראה את שני הצדדים רצים בנפרד תוך מחלוקת גדולה וחבל", אומר בכיר ב'יהדות התורה' ל"כיכר השבת".

מנגד, גורם אחר במפלגה מעריך כי מדובר במשבר של "הרגע האחרון" על מנת לשפר עמדות וכי להערכתו בסופו של דבר תימצא הנוסחה המשותפת שתאפשר ריצה שוב במסגרת אחת.

ל"כיכר השבת" נודע כי כפי שמסתמן עתה בניסיונות לפתור את המשבר מאחורי הקלעים נדמה כי דווקא ידה של אגו"י תצא על העליונה ו'דגל' תהיה זו שתוותר לסיעה החסידית.

לפי הצעת הפשרה כעת, 'דגל' תוותר על התפקיד הבכיר, וועדת תכנון ובנייה במקרה שמשה ליאון יזכה בראשות העיר בתמיכת הציבור החרדי, זאת בנוסף לסגן הראשון, כשאת הסגן השני ותיק חינוך חרדי תקבל הסיעה הליטאית, ואילו על הסגן השלישי, באם יהיה כזה, הרי שתתקיים 'רוטציה' בין הצדדים.

 (צילום: פלאש 90)
עיריית ירושלים (צילום: פלאש 90)

לדברי גורם אחר במפלגה, גם סוגיית מקומה של חסידות בעלזא ברשימה עומדת בפני פתרון, כשבסופו של דבר היא תוגדר כסיעה עצמאית אך מקומה ברשימה הירושלמית יישאר על חשבון 'דגל התורה'.

מנגד, לגבי הוויכוח בשאלת איוש המקומות התשיעי והעשירי ברשימה, מעריך הגורם כי שם יינתן יתרון מסוים לסיעה הליטאית כשמועמדה יוצב במקום התשיעי המסתמן כריאלי, ואילו אגו"י תקבל את המקום העשירי.

להערכתו, "מדובר יהיה אמנם בניצחון של הסיעה החסידית אך כזה שגם דגל תוכל לחיות עמו. בכפוף לשינויים כאלו ואחרים נדמה כי זה יהיה בסופו של דבר אופי ההסכם".

"אנחנו לא יכולים לרשות לעצמינו את הפריבילגיה של ריצה בנפרד תוך זריעת מחלוקת כשהבעיות מבחוץ כל כך גדולות, ולכן אני מעריך שבתוך שעות יסתדרו הדברים", מוסיף הגורם.

בתוך כך, בפני הצדדים עומדת בעיה נוספת והיא שאלת ריצת אנשי "נצח", עם מפלגת "בני תורה" בצורה עצמאית בירושלים. אמנם רשימה כזו טרם הוגשה, אך במידה והפלג הירושלמי יצא לדרך ברשימה עצמאית, אין ספק כי הדבר יעיב על מציאת פתרון בין 'דגל' לאגו"י.

כזכור, רשימת 'דגל התורה' לעירייה כוללת את יצחק פינדרוס, ישראל קלרמן, שבתי מרקוביץ, אליעזר ראוכברגר ונציג 'מרביצי'. רשימת 'אגודת ישראל' כוללת את יוסי דייטש, יעקב הלפרין, שלמה רוזנשטיין, יענקי פשקוס ויוחנן וייצמן. נציג חסידות בעלזא הוא הרב מיכל הלברשטאם, ממייסדי בית המדרש של חסידות בעלזא בי-ם.