אאא

הלחץ החרדי השפיע: ראש עיירת ירושלים ניר ברקת הודיע כי הוא חוזר בו מהקצאת המבנים לישיבה התיכונית החרדית "חכמי לב" בשכונת רמות בירושלים.

ברקת הודיע לראש הישיבה הרב בצלאל כהן כי עליהם להשיב את המפתחות למבנים אותם קיבלה הישיבה על סמך התחייבות של העירייה

בדיווח בעיתון "הארץ" כותב יאיר אטינגר כי בשל המשבר נוצר חשש למקום לימודיהם של 55 תלמידים לצד רבנים ומורים שכבר תכננו "להתחיל את הזמן" בשבועיים הקרובים ועתה שרויים בחוסר וודאות.

הישיבה, שבעבר שכנה בפאתי שכונת בית וגן בירושלים, התעתדה לעבור לשכונת רמות אלא שאז קמה התנגדות קולנית של תושבי השכונה החרדיים שיחששו כי פתיחת הישיבה התיכונית תהווה פריצת גדר רוחנית ותפגע באופי החרדי של השכונה.

בין היתר תקפו את החלטת ברקת בחריפות גם הנציגים החרדיים במועצת העיר שיצאו חוצץ כנגד היוזמה לפתיחת הישיבה.

בנוסף, נכתבו כנגד ישיבתו של כהן מאמרים חריפים בעיתון "יתד נאמן" שהזכירו את עמדתם של גדולי הדור בעבר ובהווה כנגד כל מגמה של שילוב לימודי חול במסגרת ישיבה קדושה.

לפני כשבועיים אף פרסמו רבני שכונת רמות מכתב חריף כנגד הישיבה בו נכתב כי מדובר ב"מוסד אשר ראשיו מתריסים בפומבי כנגד גדולי ישראל, בזים למורשתנו ועוד נחרדנו לשמוע כי הם עובדים בשיתוף ובמימון של גופים רפורמים".

כהן מכחיש את הטענות הללו ומוסיף כי "עיריית ירושלים לא יכולה להתנער ולהפקיר את הישיבה ללא מענה מתאים. חס וחלילה אם לא יימצא פתרון, זה אומר לא רק שיש בעיה ל-55 התלמידים שנרשמו לישיבת חכמי לב ועומדים, אולי, בפני סגירה של הישיבה, אלא שיש פה מסר קשה עבור כל אותם רבים וטובים שרוצים וצריכים ללכת בדרך של הישיבה".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

בלשכת ברקת מסבירים כי הסיבה לביטול ההקצאה היא התחייבות שנתן לפנות את המבנים בשכונת רמות אך מדגישים: "לא נפקיר את חכמי לב, ניר הבהיר שהוא ידאג להם ואפילו ייתן להם עדיפות".

בעירייה שוקדים בימים אלו על מציאת פתרון חילופי שינסה להשביע את רצון כל הצדדים, כאשר התקווה היא כי הפתרון לא יהיה על חשבון החינוך החרדי.

בנתיים, הוצע לישיבה מבנה בשכונת נווה יעקב, אך כהן דחה את ההצעה בטענה שהמבנה לא מאפשר הקמת פנימייה.

"מחובתה של הנציגות החרדית בירושלים למצוא מענה הולם עבור התלמידים שזכאים בדין לחינוך מתאים", אומר כהן.