אאא

קריאתו של גאב"ד העדה החרדית, הגרי"ט וייס, תביא ככל הנראה להפסקת ההפגנות האלימות מול חניון קרתא בירושלים, לראשונה מאז החלו המהומות לפני כמה חודשים.

ההוראות ברורות: בחורים וילדים צעירים לא יורשו להשתתף בהפגנות, שיתקיימו אך ורק בתוככי השכונות החרדיות. הגאב"ד מזהיר ש"לא לעשות שום מעשה שיכול לגרום לסכנת נפשות, ולא לעצור מכוניות", ומסביר גם למה: "כי הם גורמים רעה לעצמינו ומחבלים קשות במערכה הקדושה על כבוד השבת".

בירושלים תהו השבוע מהיכן הגיע השינוי הפתאומי בדעותיו של הגרי"ט וייס. יש הסבורים כי הריכוך הפתאומי שחל בעמדתו כלפי ההפגנות נובע ככל-הנראה בעקבות החרפת האירועים האלימים השבוע, ששיאן בכמעט לינץ' שביצעו נערים בנהג מונית ערבי, בלב שכונת גאולה.

יאיר אטינגר מתאר הבוקר ב'הארץ' את פגישתו של הגאב"ד עם השר לבטחון פנים אהרונוביץ':

"כשהשר הציג את בקשתו למצוא פשרה למשבר החניון בירושלים, הרב השיב בעברית כבדה: "עליך לבקש פשרה מהשבת, השבת לא מתפשרת". בפגישה אחרת, עם ראש העיר ירושלים ניר ברקת, אמר הרב כי הוא "מוכן לעמוד בראש המפגינים ולהיעצר למען השבת". לאחר שברקת יצא מהחדר קרא הרב ליועצו החרדי של ראש העיר ונזף בו ביידיש: "איך יהודי חרדי כמוך, עם זקן, מסייע למחלל שבת?".

בעקבות ההוראות החדשות שיצאו מבית מדרשה של 'העדה', גם ראשי המפגינים קיבלו על עצמם את הדין אך מבטיחים להמשיך להילחם.

"ביום רביעי הגאב"ד שלנו הרב יצחק טוביה וייס קיבל החלטה להפסיק את ההתקהלויות מול קרתא. הוא ראה שהעניינים מידרדרים לסכנת חיים גדולה והחליט לעצור את זה. אנחנו לא מפסיקים להילחם נגד חילול שבת. ההפגנות יימשכו בתוך הרחובות שלנו. בבית שלנו מותר לנו לדבר. אם תהיה הפגנה במאה שערים והמשטרה תיכנס לשם, לא יסולח לה", אומר הרב חיים הירש בראיון ל'מעריב', הבוקר.

ואילו ניר ברקת, ראש העיר, שהביא לפרוץ מהומות אומר השבוע: "ההחלטה שקיבלתי לפתוח את החניון בקרתא היא היסטוריה. זה לא ניתן לשינוי. אני ממשיך הלאה. אם המפגינים חושבים שהם יוכלו לדרדר את השטח, שיבינו שההסלמה תהיה כפולה, גם מצד המשטרה‭."‬

"בטווח הארוך החרדים הקיצונים מפסידים את דעת הקהל, והאלימות שלהם רק מקשיחה את העמדה שלנו. גם המשטרה לא אוהבת את ההתפרעויות האחרונות‭".