אאא

בעוד יבוא מוצרים בני קיימא רושם עליה בחודש האחרון. כך במייבשי כביסה בהם נרשם גידול של 42%, מקררים בהם נרשם גידול של 22% ומכונות כביסה הרושמות גידול מזערי של 2.5% בלבד. אומרים ברשות המסים כי העלייה בייבוא המוצרים באה לידי ביטוי לא רק בכמות המוצרים המיובאים, כי אם גם בערכם, שכן בתחילת החודש שחלף רשם הדולר עליה של כ-20%.

למרות העליה בייבוא בחודש מאי, הרי שהייבוא המצטבר בחודשים ינואר-מאי, רושם עדיין ירידה ביחס לתקופה המקבילה אשתקד. בתקופה האמורה חלה ירידה של בין 22% ל-8% בסך כל יבוא המוצרים בני קיימא, לעומת החודשים הראשונים של השנה שחלפה (2008).

יחד עם זאת נתוני הייבוא בענף הרכב הצטמקו משמעותית. בחודש האחרון נרשם יבוא של 12 אלף כלי רכב בלבד, לעומת 16 אלף בחודש המקביל אשתקד. ירידה בשיעור של 26%. ואילו בחודש אפריל השנה הסתכם ייבוא כלי הרכב בשמונת אלפים רכבים לעומת אפריל בשנה הקודמת, אז הסתכם הייבוא של כלי רכב ב-17 אלף רכבים, דהיינו ירידה של 52% בסך הכל.

בחודשים האחרונים, דהיינו מינואר ועד מאי 2009, הסתכם יבוא כלי הרכב ב-57,712 רכבים מה שמהווה ירידה של למעלה מ-40% אל מול התקופה המקבילה אשתקד. המיתון בארץ ובעולם לצד משבר האשראי הקשה וגלי הפיטורים הרבים ובמיוחד בענף ההיי-טק צמצמו משמעותית את רכישות הרכב של חברות הליסינג ותרמו תרומה מכרעת לירידה בייבוא כלי רכב.