אאא

ירידות שערים נרשמות בבורסות אסיה היום (ד') לאחר סגירה שלילית בניו-יורק אתמול על רקע חששות מהמשך הדרדרות כלכלית באירופה. המדדים המובילים באסיה יורדים לשפל של יותר מ-3 חודשים. החוזים על מדדי ניו-יורק מאותתים על ירידות קלות בפתיחת המסחר היום.

המסחר בוול סטריט ננעל כאמור אתמול בירידות שערים, על רקע הנעילה השלילית באירופה, שם בורסת אתונה נמצאת בשפל של שלושה עשורים, לאחר תוצאות הבחירות ביוון וצרפת שעוררו סערה בשווקים. ביוון נמשכים הנסיונות להקמת ממשלה לאחר שמנהיג המפלגה השמרנית שזכתה במרבית הקולות לא הצליח להרכיב קואליציה.

ביוון החלו הנסיונות להרכבת ממשלה, לאחר שתוצאות הבחירות הכלליות שהתקיימו ביום ראשון הראו שאין מפלגה שהצליחה לרשום ניצחון סוחף, וכבר אתמול נכשל הנסיון הראשון להרכבת ממשלה בראשות אנטוניס סמארס, ראש מפלגת "הדמוקרטיה החדשה" שזכתה להכי הרבה קולות בבחירות. כעת המנדט חוזר לנשיא היווני שיטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על גוש השמאל במדינה.

בכירים באיחוד האירופי ובקרן המטבע הבינלאומית אמרו אתמול כי יוון חייבת לשמר את מדיניות הצנע הנוקשה שנקטה ממשלתו של ראש הממשלה הזמני לוקאס פפדימוס - אשר צפויה לכלול קיצוצים נוספים בחודש יוני הקרוב ורמזו כי יש מעט מקום למו"מ לשינוי מתווה הצנע הנוכחי. כך התפרסם ב"וול סטריט ג'ורנל". "תוכנית הצנע היא הדרך היחידה עבור יוון", אמר בכיר באיחוד האירופי לדאו ג'ונס. "גם אם יתקיים מו"מ עליה - הוא יתקיים תחת מקבלות נוקשות, ויהיה מוגבל, מוגבל מאד".

"הבעיות באירופה ובעיקר ביוון ממשיכות להטיל צל כבד על השווקים ועל השוורים. באווירה כזו צריך אומץ לקבל החלטות השקעה וליטול סיכונים", אומר טום קאן, מנהל השקעות בהונג-קונג, לאחר מארקטווטץ'.

מניית HSBC רושמת עלייה קלה לאחר דוחות טובים שפרסם הבנק אתמול.