אאא

חבר הכנסת חיים אורון, המכהן כיו"ר מר"צ התייחס הערב (שלישי) להחלטה של שר הפנים אלי ישי לשלול את אזרחותם של ארבעה ערבים ישראלים. לדברי אורון, "שר הפנים החדש-ישן אלי ישי עושה שימוש קיצוני וסיטונאי במכשיר שלילת האזרחות, דבר חמור מאין כמוהו. אזרחות אינה נשללת גם מעבריינים המבצעים פשעים חמורים ביותר".

ח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) מסר כי היד קלה על ההדק בשלילת אזרחות מערבים. "מי שעובר על החוק הן ביטחונית או פלילית מובא לבית משפט. את הערבים מענישים פעמיים. מדוע לא ביקש משרד הפנים מעולם לשלול את אזרחותו של הרוצח יגאל עמיר למשל או של רוצחים ואנסים אחרים?", תהה ח"כ טיבי.

הפרשה החלה לאחר החלטה של ישי לפתוח בהליכים של שלילת אזרחותם של ארבעה ישראלים ערבים בשל פעילותם נגד ביטחון המדינה. זה ארע לאחר שראש רשות האוכלוסין וההגירה, יעקב גנות, פנה היום לשר, בבקשה לבחון את שלילת אזרחותם של ארבעת האזרחים הישראלים שיצאו למדינות אויב והיו מעורבים בפעילות המסכנת את ביטחון המדינה.

מהמידע שהציג יעקב גנות לשר ישי, עולה כי הארבעה עזבו את ישראל לפני שנים רבות, ושהו במדינות המוגדרות על-פי חוק כמדינות אויב - לרבות לבנון ותוניסיה. במסגרת שהותם במדינות אלה היו מעורבים, בעקיפין ובמישרין, בפעילות רבת שנים נגד מדינת ישראל וביטחונה.

כיום, לאחר עשרות שנים בהן לא שהו בישראל, ביקשו הארבעה לשוב ולהתמקם בארץ. על פי חוק האזרחות, רשאי שר הפנים לבחון ביטול אזרחות ישראלית או שלילתה, בהתאם להליך הקבוע בחוק. שר הפנים, אלי ישי, הודיע כי בכוונתו לבחון את כל המסמכים שהוצגו בפניו ולהתחיל בהליך האמור. בנוסף, הודיע השר ישי כי עם הגעתם לגבול ישראל יורה על מעצרם המיידי.