אאא

איל-ההון החרדי הרב יוסף-יצחק גוטניק הגיע לפני שבוע לישראל ומקיים פגישות מרתוניות עם גדולי-תורה ואישי-ציבור. השבוע נפגש עם יו"ר ש"ס ר´ אלי ישי ועם חכ"ים נוספים מש"ס.

במהלך הפגישה עם ישי, חיזק גוטניק את ישי על עמידתו מול תביעת האפיפיור, לקבל לידיו אתרים המוקדשים לנצרות. "אין אף מדינה בעולם שנדיבה כל-כך להעמיד על הפרק אתרים למסירה לאומה אחרת", העיר גוטניק וישי אמר: "אין לך מושג אלו לחצים הופעלו עליי, אבל ברוך-השם עמדתי נחרץ וסירבתי בתוקף לאשר את העברה לוותיקן, אפילו שהזהירו אותי כי אני מסכן את היחסים בין הותיקן לישראל".

גוטניק אמר שכיהודי, הוא נחרד מהרעיון למסור חלקים מהארץ, סתם בשביל לסייע למצב-הרוח של מאן-דהו. "יש אנשים שמבקשים לתת חצי ירושלים לפלשתינים וחצי לוותיקן, זה פשוט טירוף", אמר גוטניק וישי השיב: "לממשלה הזאת מחכים אתגרים רבים. למרות שהיא נראית ימנית - היא לא-ממש. יש בה כוחות מורכבים שלא יאבקו למשל לבנייה ביהודה ובשומרון, כולל בגושים החרדים".

גוטניק אמר לישי שתמיד הוא פחד מהיהודים שהקיפו את נשיאי ארצות-הברית. "הם אינם מבשרים טוב בהתנהגות שלהם. הם בטוחים שהם מבינים מה טוב לעם היהודי, יותר מהעם עצמו".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

 ישי סיפר כי בפגישה עם נתניהו, ייעץ לו לשמור על אמינות מול האמריקאים ולא להשלות אותם בדברים שהוא אינו יכול לעמוד בהם. "אצל האמריקאים, הדבר הכי חשוב זו אמינות, אסור לך לאבד את זה. מותר לך לחלוק עליהם, אבל לא לומר דברים אחדים ולפעול אחרת", אמר גוטניק.

ישי העריך כי הביקור הפעם יעבור בשלום, אך אינו יודע מה יקרה בביקורים הבאים. "אני יושב בממשלות ישראל מתשנ"ו ולעולם לא נחשפתי ללחצים כאלו של ממשל אמריקאי על ישראל", אמר ישי. "ביבי ממש מסכן בלחצים הללו. צריך לעזור לו כדי שיעמוד חזק".

בפגישה שהתקיימה במשרד הפנים בירושלים, שוחח גוטניק גם עם השר במשרד ראה"מ משולם נהרי שהודה לו על הסיוע למוסדות חב"ד בארץ ובעולם. בהמשך, הוא נפגש לשיחת היכרות עם שר הדתות יעקב מרגי.