אאא

לראשונה מאז פרצה סערת הדחת חבר-הכנסת הרב חיים אמסלם, יו"ר ש"ס אלי ישי מגיב. הוא בחר לעשות זאת במקום הכי נח עבורו - תחנת הרדיו "קול ברמה". זה קרה הערב במהדורה המרכזית בהגשת אבי מימרן.

"אמרתי בעבר את דעתי וכל מילה מיותרת", אמר ישי בהתנסחות זהירה. "מדובר בפגיעה בקודשי ישראל, בחילול השם. מרן (הרב עובדיה יוסף) - מודע לכל ההתפתחויות, מודע לכל הדברים. לא מסתירים מהרב דבר, לא מסתירים ממנו דבר לכאן ולכאן".

ישי, כך נראה, בחר בקפידה את מילותיו. "נגרם הרבה חילול השם, הרבנים יודעים היטב את כל מה שנאמר. זה עניין של דעת תורה ממש. את תגובתי המפורטת אני ייתן בתוך ´הבית´".

אמסלם אמר היום שלא נותנים לו להיכנס לביתו של מרן.

"אי-אפשר להפיל את האשמה על המשמשים בקודש שאחראים מי נכנס לרב ומי לא. אין מושג כזה שהם מסתירים מהרב מי רוצה להיכנס. הרב מעודכן ומחליט מי ייכנס אליו".

תנאים לנתניהו

בתחילת השבוע הודיעה ש"ס כי היא לא תתנגד להמשך ההקפאה. גם לכך התייחס השר ישי. "ש"ס תחליט על-פי הדעה של מרן הרב עובדיה יוסף", הצהיר ישי, כמתבקש.

"קודם כל, ברור שאם נחליט להימנע מהצבעה נגד ההקפאה, נדרוש 3 תנאים ברורים. תנאי ראשון: בנייה מאסיבית בירושלים, בכל המקומות בהם כעת יש הקפאה מוחלטת. לצערי יש הקפאה גם בירושלים, כמה שזה מצער. אין תיאום בעניין בין ראש-הממשלה נתניהו לשר השיכון.

"אני גם לא רוצה שיווצר מצב שאין תיאום בין ישראל לארה"ב. אני רוצה שאמריקנים יבינו - וכך גם הודעתי לנתניהו וברק - שבירושלים ייצאו מכרזים בכל המקומות.

"תנאי שני: התחייבות של ארה"ב שלא תהיה הקפאה נוספת, בתום שלושת חודשים ההקפאה הנוספים. המציאות היא שמיום שהוקמה הממשלה, יש הקפאה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"תנאי שלישי: התחייבות שאחרי שלושת חודשי ההקפאה - נוציא מכרזים בביתר-עלית, קרית-ספר ובערים הנוספות. בתום ההקפאה, ברק יוציא מכרזים בביתר בקרית ספר ובמקומות נוספים".

´אני נגד ההקפאה, מרן בעד´

אתה לא סומך על נתניהו, למה צריך התחייבות של ארה"ב?

"אני חושש שנתניהו יגיד לי בעוד שלושה חודשים שארה"ב לוחצת עליו. אני גם לא יודע מה ברק יגיד. צריך שהדברים יהיו ברורים - למרות שאנחנו רוחשים כבוד לראש-הממשלה, אבל לא זאת הנקודה. אנחנו רוצים התחייבות ברורה לשלושת הדברים הללו".

מה דעתך האישית על ההקפאה הנוספת?

"לא סוד שדעתי האישית היא נגד ההקפאה. לא פעם אני משמיע את דעותיי. אבל מה שמרן אומר - זה מה שנעשה".

ישי גם תקף את גורמי הימין שיוצאים נגדו. "דעתי היא נגד המשך ההקפאה, אבל אני יעמוד מעל כל במה כדי להסביר את ההחלטה של מרן".