אאא

ביום שאחרי הדחתו של ח"כ אלי ישי מהנהגת ש"ס ומינויו של ח"כ אריה דרעי ליושב ראש התנועה, ישי נעדר מהתפילה בבית מרן פוסק הדור הרב עובדיה יוסף.

ברחוב הקבלן 45 המתינו הבוקר (שישי) לבואו של האיש שהתפלל בבית המדרש של מרן פוסק הדור רבי עובדיה יוסף למעלה מעשור ברציפות, אך היושב ראש לשעבר, ח"כ אלי ישי בושש מלבוא. נראה כי ישי נפגע עמוקות מהמהלך שהדיח אותו, והבוקר הוא הביע זאת בהיעדרות מופגנת מהתפילה המסורתית. 

מקורבים לבית הרב אומרים ל'כיכר השבת': "אלי ישי יודע היטב שהיעדרותו מהתפילה פגעה ברב מאוד. אם הוא היה דואג לבריאות של הרב הוא היה צריך להגיע. לעשות "ברוגז" עם הרב? זה פשוט פגע ברב עובדיה. אנו מקווים שהוא יתקן את טעותו במהרה ויגיע לבית הרב". 

 (צילומים: פלאש 90. אלי מנדלבאום, גיל יוחנן -ynet.)
"מרגיש שבגדו בו", אלי ישי (פלאש 90)
הגדלה

מנגד, מקורביו של אלי ישי טוענים כי פגעו בו קשות: "הוא היה נאמן למרן הרב עובדיה ולתנועה במשך 12 שנה, והיום כולם בגדו בו וזרקו אותו. הדיחו אותו אתמול מההנהגה ואת ההודעה על-כך הוא שמע בתקשורת. התחושה קשה. אפילו האנשים הכי קרובים אליו עזבו אותו בחודשים האחרונים. תנו לו לעכל זאת". 

באשר להמשך דרכו הפוליטית, אומר אחד ממקורביו ששהה עמו אמש (חמישי) לאחר החלטת מועצת חכמי התורה: "הוא שוקל ברצינו את המשך דרכו, זה לא מופרך שהוא יבקש לפרוש מהחיים הציבוריים ולהישאר תלמיד נאמן של הרב עובדיה יוסף, ויתכן גם שהוא יישאר וייקח על עצמו את נושא החינוך. הכל תלוי בהחלטתו. עוברים עליו ימים לא פשוטים".

על רקע הטענות האלה, מבקש היו"ר החדש ישן, אריה דרעי, להרגיע את הרוחות. "אין מושג כזה אנשי דרעי, או אנשי ישי. כולם בניי ואחיי", אמר דרעי ל-ynet.

באשר לישי שהודח במפתיע מההנהגה, אמר דרעי: "אני יודע, זה קשה, אין לי ספק. אבל אני מכיר אותו, לאט לאט. השבת תרפא את כל הבעיות".

על עצם התפקיד החדש אמר דרעי: "הטילו עליי תפקיד, אני מבין את זה, יש כאלה שיתייחסו לזה כאל תפקיד של כבוד, אני מתייחס לזה כתפקיד, פשוטו כמשמעו, כמשרת ציבור. כל היום הראש חושב על העול הכבד הזה. בעזרת השם אני מקווה שביחד נעמוד בזה".

דרעי דיבר על יום העבודה החדש שלו כיו"ר ש"ס: "הולכים לעבודה, אני לא רוצה עכשיו לדבר בגדול על שינויים. היום אני מכנס ישיבת צוות מטה, והדבר הראשון זה הציבור. תהיה לשכה גדולה מאוד לפניות הציבור, נתחיל להתייחס לאזרח כבעל הבית ואנחנו כמשרתים שלו. זה עיקר המשימה שאני רוצה לעשות, ומהשבוע הבא לרדת לשטח בכל הכוח ולהתחיל לארגן את כל הסניפים".

הבוקר כינס דרעי את הצוות הקרוב אליו לישיבה ראשנה. בין המשתתפים היו ראש הלשכה - יוסף חיים כלף, יועצו - דוד עמר, דובר ש"ס - יעקב בצלאל, עוזרו הבכיר אבי אמסלם, מנכ"ל ש"ס - נתי לסרי, והגזבר יהודה אוחנה.

כזכור, אמש התכנסה מועצת חכמי התורה בראשותו של מרן הגר"ע יוסף ומינתה את אריה דרעי ליו"ר ש"ס, את אריאל אטיאס ליו"ר סיעת ש"ס בכנסת ואת אלי ישי ליו"ר מעיין החינוך התורני.

השר ישי בקש עשרה ימים בכדי לענות האם הוא מקבל על עצמו את התפקיד.

 (צילומים: פלאש 90. אלי מנדלבאום, גיל יוחנן -ynet.)
דרעי בישיבת צוות ראשנה כיו"ר ש"ס, הבוקר (צילום: כיכר השבת)
הגדלה

מזכיר מועצת חכמי התורה רפאל פנחסי יצא אל התקשורת והכריז: "מועצת חכמי התורה בישיבתה היום מחליטה למנות את ח"כ הרב אריה דרעי ליושב ראש המפלגה, למנות את ח"כ הרב אליהו ישי ליושב ראש רשת מעיין החינוך התורני ואל המעיין, ואת ח"כ הרב אריאל אטיאס ליושב ראש הסיעה בכנסת ומרכבים אותם שיצליחו בכל מעשי ידיהם".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

פנחסי הוסיף: "הרב אליהו ישי ביקש עשרה ימים, להחליט אם לקבל את התפקיד על עצמו".

יו"ר ש"ס אמר מיד לאחר ההכרזה: "ראשית אני רוצה להודות לחבר הכנסת אליהו ישי, שבמשך תקופה ארוכה מאוד, בים סוער, בתקופות לא קלות, גם אופוזיציה וגם קואליציה, ניווט את הספינה בכשרון ובטוב טעם".

דרעי התייחס למחלוקות הקשות ששררו בחודשים האחרונים בתוך התנועה ואמר: "כל מה ששמעתם בתקופה האחרונה, אני לא רוצה לחזור על זה, הכל בטל ומבוטל, אני מבטיח שאני יעשה כל מאמץ כדי שתשרור אהבה ואחווה".

בתוך כך, ל'כיכר השבת' נודע כי הבוקר נקרא דרעי לחדרו של מרן הרב עובדיה יוסף שבקש ממנו לצאת לעיר בני ברק ולהיפגש עם חבר מועצת חכמי התורה הרב שמעון בעדני, שנעדר אתמול מישיבת המועצת בשל מצבו הבריאותי.

דרעי נפגש עם הרב בשעה האחרונה והרב בעדני ברכו על תפקידו החדש וצרף את חתימתו לחתימתם של מרן הרב עובדיה יוסף ושאר חברי המועצת.