אאא

בכלי-התקשורת פורסמו ביממה האחרונה ידיעות לפיהן מספר תרמילאים ישראלים ששבו מנפאל, חלו בטיפוס הבטן. אותם ישראלים סיפרו כי סעדו בשהותם בנפאל בבית-חב"ד והתקשורת חגגה: יש קשר בין אכילה לבית-חב"ד להידבקות במחלה.

הערב, הועברה ל'כיכר השבת' תגובתו המלאה של שליח חב"ד בנפאל הרב חזקי ליפשיץ, בו הוא פורך את הטענות הללו.

"הופתענו למראה הידיעות על מטיילים ישראלים שחזרו מטיול בנפאל וחלו במחלת טיפוס הבטן, ולטענתם נדבקו במחלה בבתי חב"ד בנפאל. העניין נבדק על ידינו ביסודיות, והטענה כי מקור המחלה בבית חב"ד - אין לה כל בסיס", כותב הרב ליפשיץ.

"בכל אחד ואחד מבתי חב"ד בנפאל, בקטמנדו ובפוקארה, אכלו במהלך החגים אלפי בני אדם. אם מקור המחלה היה בבית חב"ד, היו צריכים לחלות במחלה מאות רבות, דבר שכמובן לא קרה".

הרב ליפשיץ מתייחס גם לטענות, כאילו המקור הוא בטבח של בית-חב"ד: "רמת הניקיון וההיגיינה בבתי חב"ד עומדת בכמה רמות מעל המקובל במסעדות המקומיות, דבר שעושה את המקומות האלה בטוחים ביותר.

"מבדיקתנו עולה, כי המטיילים שחלו במחלה הגיעו למעשה לפוקארה לפני פתיחת בית חב"ד במקום, ועשו טראק של שלושה שבועות מחוץ לפוקארה בתקופה האמורה. עובדה זו מפריכה את הטענה כי 'לא אכלו מחוץ לבית חב"ד'".

בתגובתו, מספר הרב ליפשיץ: "שוחחנו הערב עם הפרופ' אלי שוורץ, מנהל המרכז לרפואת מטיילים בבית החולים שיבא , והוא הודיע לנו כי: אין עדיין ודאות על מקור הנגיף.

"הפרסום כי מקור ההידבקות בבית חב"ד נעשה מתוך הנחה שמדובר בבית חם המארח אלפי ישראלים, והוא המכנה המשותף לכל הישראלים המבקרים במקום. אך כאמור, ההנחה הזאת נטולת בסיס".

והוא מסיים באיחול: "אנו מאחלים לכל החולים רפואה שלמה, ונשמח כמו תמיד לעמוד לרשות המטיילים, בעזרה בכל המצטרך".